Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Legalny ruch w sieci generowany przez użytkowników P2P rośnie znacznie szybciej niż nielegalny. Cieszą się dostawcy multimediów, ale niektórzy będą musieli zmienić swój punkt widzenia.

Z 1,8 do 8 petabajtów miesięcznie wzrośnie ruch w sieciach P2P do 2012 roku - wynika z analiz firmy Multimedia Intelligence. Co ciekawe jednak, znacznie szybciej rosnąć będzie liczba użytkowników, którzy muzykę czy filmy pobierają legalnie - firma szacuje, że wzrost generowanego przez tych internautów ruchu będzie dziesięć razy szybszy.

Ars Technica zauważa, że P2P może być bardzo skutecznym sposobem rozpowszechniania multimediów, zwłaszcza w przypadku mniejszych dostawców, którzy nie posiadają rozbudowanej własnej infrastruktury. Dla nich jest to dodatkowo oszczędność pieniędzy. Telewizja Polska w połowie roku także rozpoczęła testy wykorzystania sieci P2P w ramach projektu realizowanego pod nadzorem Europejskiej Unii Nadawców.

Mimo że nie wszyscy są z takiego obrotu spraw zadowoleni, dostawcom multimediów nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z nowymi trendami. Przykład serwisu YouTube pokazuje, że użytkownicy są bardzo zainteresowani klipami video online. Rozbudowa infrastruktury nie będzie w stanie nadążyć za rosnącym popytem.

Już teraz, jak szacuje Multimedia Intelligence, sieci P2P odpowiadają za 44 proc. ruchu w internecie. W zeszłym roku pojawiły się pierwsze głosy sugerujące, że ruch w sieci rośnie zbyt szybko, przez co pobieranie filmów czy ładowanie stron internetowych może znacznie zwolnić. Firmy telekomunikacyjne nie spieszą się jednak z inwestycjami, gdyż w ostatnich latach wydały już sporo pieniędzy na rozwój telewizji internetowej, telefonii mobilnej trzeciej generacji czy światłowody.

Wygląda więc na to, że - w sytuacji braku wystarczających środków na dokonanie niezbędnych inwestycji w infrastrukturę i ogólnego pogorszenia klimatu gospodarczego - więcej firm będzie musiało zrewidować swoje spojrzenie na P2P, jeśli będą chciały utrzymać się na rynku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij