Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskie firmy na czele Technology Fast 50

16-10-2008, 16:39

Polskie firmy zajęły dwa pierwsze miejsca w rankingu Technology Fast 50, najszybciej rozwijających się firm technologicznych z Europy Środkowej. W czołowej pięćdziesiątce rankingu znalazło się aż 9 polskich firm, w tym trzy w pierwszej dziesiątce kategorii Fast 50. Natomiast w pierwszej dziesiątce kategorii "Wschodzące Gwiazdy" pojawiły się 4 polskie firmy.

robot sprzątający

reklama


Ranking Technology Fast 50 szereguje najszybciej rozwijające się firmy technologiczne z Europy Środkowej w oparciu o procentowy wzrost przychodów w ciągu ostatnich pięciu lat. Tegoroczny ranking zgromadził firmy pochodzące z dziewięciu krajów: Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Estonii i jest najbardziej zróżnicowanym rankingiem w historii.

Pierwsza 10. w rankingu Technology Fast 50
fot. Deloitte Polska - Pierwsza 10. w rankingu Technology Fast 50
Już trzeci rok z rzędu czołowa lokata w rankingu Fast 50 dla Europy Środkowej przypada polskiemu producentowi oprogramowania Blue Media Sp. z o.o., który osiągnął imponujący wynik 10.027 % wzrostu. Na drugiej pozycji uplasował się dynamicznie rozwijający się polski sklep internetowy Agito S.A. z wynikiem 5.201 % wzrostu.

Po raz kolejny bardzo dobrze wypadły polskie firmy, zajmując 9 miejsc w czołowej pięćdziesiątce, w tym pozycję pierwszą i drugą w kategorii Fast 50. Dziewiątą pozycję zajęła firma Netmedia S.A., z dynamiką wzrostu 1.925%, trzynastą eLeader ze wzrostem 1.492%. Spółka o2 zajęła pozycję siedemnastą, a Grupa Pracuj dziewiętnastą, osiągając odpowiednio wzrost 1.260% i 1.060%. Średni wzrost firm zakwalifikowanych do czołowej pięćdziesiątki wyniósł 1.271%, co jest najwyższym wynikiem w historii rankingu.

Liczba polskich firm w rankingu od dwóch lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Niektóre z nich utrzymują się w czołówce Rankingu. Przykładowo Agito z ubiegłorocznej drugiej pozycji w kategorii „Wschodzących Gwiazd” uplasowało się na drugiej pozycji w kategorii Fast 50 z 5.201% wzrostem. Głównym wyzwaniem dla większości firm w Rankingu jest pozyskiwanie, zatrudnianie i utrzymywanie wykwalifikowanych pracowników. Jest to obecnie zjawisko obserwowane w wielu sektorach i branżach.

Rankgin Technology Fast 50
fot. Deloitte Polska - Rankgin Technology Fast 50
- Producenci oprogramowania nadal dominują w rankingu i zajmują 24 miejsca w pięćdziesiątce. Można jednak oczekiwać, że firmy opierające swoją działalność na innowacyjnej obecności w internecie dogonią je już w przyszłym roku, ponieważ znaczenie Internetu w Europie Środkowej znacząco rośnie wraz ze wzrostem liczby jego użytkowników - uważa Dariusz Nachyła, Partner odpowiedzialny za sektor TMT (Technology, Media and Telecommunications) w Europie Środkowej.

Nachyła wyjaśnia, że firmy zainteresowane uczestnictwem w rankingu muszą spełnić szereg kryteriów, obejmujących roczny wzrost przychodów o co najmniej 50 tys. EUR w ciągu ostatnich pięciu lat (2003-2007), posiadanie centrali w kraju Europy Środkowej, produkcję lub opracowywanie własnych technologii albo znaczące inwestycje kapitałowe w badania i rozwój oraz strukturę własnościową wykluczającą posiadanie, jako właściciela, podmiotu działającego w tej samej branży.

Ranking Technology Fast 50 - Wschodzące Gwiazdy
fot. Deloitte Polska - Ranking Technology Fast 50 - Wschodzące Gwiazdy
W kategorii „Wschodzących Gwiazd” nominowane są natomiast „młode” firmy wykazujące się dużym potencjałem, ale działające na tyle krótko, że nie spełniają kryterium pięciu lat prowadzenia działalności. Aby zakwalifikować się do rankingu, firmy te muszą działać na rynku od trzech do pięciu lat, a ich roczne przychody za okres ostatnich trzech lat muszą przekraczać 30 tys. EUR. Poza tym obowiązują te same kryteria, co w rankingu Technology Fast 50.

Weryfikacja Deloitte zgłoszonych do rankingu spółek odbywa się na podstawie porównania przychodów spółek wykazanych w sprawozdaniach finansowych nadesłanych przez aplikujące spółki. Deloitte nie przeprowadza audytu w spółkach ani nie bada w żaden inny sposób kondycji finansowej tych spółek.

- Warto zwrócić uwagę na fakt, iż rynek technologii cechuje wysokie ryzyko prowadzonej działalności. Nawet w okresie kilku miesięcy może dojść do licznych zmian wewnątrz spółki działającej w tym sektorze i w jej otoczeniu rynkowym. Stąd szybki wzrost przychodów zawsze musi iść w parze z rozwojem struktur zarządzania i profesjonalizacją praktyk zarządczych - wyjaśnia Dariusz Nachyła.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Deloitte



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E