Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezcenny rękopis online

23-07-2008, 11:31

W internecie zostanie skompletowany i udostępniony Kodeks Synajski. Jest to jednym z dwóch najstarszych zachowanych rękopisów biblijnych, pochodzący z połowy IV wieku. W wersji cyfrowej w internecie udostępni go Biblioteka Brytyjska.

Karty Kodeksu Synajskiego są obecnie przechowywane w czterech miejscach: w klasztorze Św. Katarzyny na Synaju, w Bibliotece Brytyjskiej, Bibliotece Narodowej w Petersburgu oraz na Uniwersytecie w Lipsku.

W ramach międzynarodowej inicjatywy Codex Sinaiticus Project cały manuskrypt zostanie po raz pierwszy udostępniony w internecie. Dzięki temu całe dzieło będą mogli przeglądać wszyscy zainteresowani internauci. Pierwsze karty mają się znaleźć już jutro pod adresem www.codex-sinaiticus.net. Protyp strony internetowej z manuskryptem jest już dostępny. Jak widać, możliwe będzie nie tylko oglądanie wysokiej jakości skanów rękopisu, ale również przeglądanie tłumaczeń.

Prototyp strony do przeglądania Kodeksu Synajskiego
fot. Codex Sinaiticus Project - Prototyp strony do przeglądania Kodeksu Synajskiego

Ulrich Johannes Schneider z Uniwersytetu w Lipsku podkreślił, że Kodeks Synajski jest tak cenny, że bez internetu nie byłoby możliwe pokazanie go szerszej publiczności.

W czwartek na stronie projektu pojawią się pierwsze karty Księgi Psalmów i Ewangelii wg św. Marka. Na dostępność pełnego tekstu Kodeksu Synajskiego trzeba będzie poczekać do następnego lata.

Nie po raz pierwszy internet pozwala na dostęp do tych skarbów kultury, które do tej pory mogła zobaczyć ograniczona liczba osób. W ubiegłym roku udostępniono wysokiej jakości zdjęcie fresku "Ostatnia wieczerza" Leonarda Da Vinci, natomiast w tym roku po raz pierwszy zaplanowano transmisję online z festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth.

 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij