Microsoft i Novell ułatwią dostęp niepełnosprawnym
Firmy Microsoft i Novell rozszerzą swoją dotychczasową współpracę o działania mające na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym korzystania z systemu Linux. Obydwie firmy podsumowały również pierwszy rok swojej współpracy i uznały go za bardzo owocny.
Zapowiedź dalszej współpracy
Novell i Microsoft poinformowały, że rozwijając dotychczasowe współdziałanie będą pracować nad rozwiązaniami, które ułatwią deweloperom tworzenie narzędzi ułatwiania dostępu dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o narzędzia przeznaczone dla platform Windows i Linux, a w szczególności o ułatwianie dostępu osobom niewidomym.
Microsoft ze swojej strony udostępni specyfikację User Interface Automation (UIA). Jest to zbiór mechanizmów upraszczających tworzenie produktów ułatwiających korzystanie z komputerów ludziom o różnym stopniu niepełnosprawności. Firma z Redmond zobowiązywała się również, że nie będzie egzekwować swych praw wynikających z patentów na rozwiązania konieczne do wdrożenia tej specyfikacji.
Firma Novell zapowiedziała natomiast stworzenie i udostępnienie adaptera umożliwiającego wykorzystanie mechanizmów UIA w projektach powstałych dla systemu Linux. Novell uzupełni również rozwiązania wniesione przez IBM Corp. i inne firmy. Stworzone rozwiązanie będzie miało charakter open source i pozwoli używać UIA na różnych platformach, zapewniając możliwość współpracy UIA z pakietem Linux Accessibility Toolkit (ATK) dostarczanym z kilkoma dystrybucjami Linuksa.
Posunięcie obydwu firm pochwaliła Janina Sajka, przewodnicząca Open Accessibility Work Group w Linux Foundation. W jej ocenie każde wzbogacenie ekosystemu o nowe, współdziałające ze sobą zestawy narzędzi przynosi społeczności korzyści.
Podsumowanie pierwszego roku współpracy
Rok po podpisaniu porozumienia Novell-Microsoft obydwie firmy wydają się zadowolone ze współpracy. W najbliższym czasie 30 nowych klientów (w tym Urząd Miasta Los Angeles) otrzyma od firmy Microsoft certyfikaty trzyletniego priorytetowego wsparcia dla Novell SUSE Linux Enterprise Server.
Wśród klientów korzystających z interoperacyjnych rozwiązań są firmy bardzo zróżnicowane o zasięgu globalnym i lokalnym, reprezentujące sektor prywatny i publiczny. Polskim przykładem firmy, która skorzystała z porozumienia Microsoft-Novell jest Żabka Polska SA, jedna z największych sieci handlu detalicznego w naszym kraju.