Polski dowód biometryczny już w przyszłym roku
Dowody biometryczne mogą trafić do rąk Polaków już w przyszłym roku - mówią przedstawiciele Ministerstwa Spraw wewnętrznych i Administracji. Trzeba przyznać, że to śmiały plan. Kraje takie jak Holandia dopiero przymierzają się do mniej zaawansowanych dowodów elektronicznych - pisze Życie Warszawy.
W naszym kraju niektórzy obywatele posługują się jeszcze zielonymi książeczkami, ale MSWiA już myśli o dowodach osobistych, które będą zawierały chip z informacjami takimi jak nr PESEL, dane adresowe, grupa krwi, geometria dłoni itd.
Wiceszef MSWiA Piotr Piętak powiedział Życiu Warszawy, że dowody biometryczne mogą się pojawić w przyszłym roku. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, które ukończą 18 lat. Ministerstwo nie podaje dokładnej daty wprowadzenia tych nowinek ze względu na niestabilną sytuację polityczną.
Jak pisze ŻW, nie wiadomo też z jakiego materiału będą zrobione nowe dowody i jakiego typu mikroprocesory zostaną w nich zastosowane. Oddzielne przetargi m. in. na dostawę komputerów i czytników zostaną dopiero rozpisane. Ministerstwo chce uniknąć monopolizacji całego rynku związanego z dowodami i polecić różne zadania różnym firmom.
Po co?
Dowód biometryczny ma umożliwić załatwienie formalności administracyjnych drogą elektroniczną. Ponadto, jeśli np. zmienimy miejsce zamieszkania, nie będziemy musieli już wymieniać dowodu tylko zaktualizować informacje zapisane w jego układzie elektronicznym.
Tego typu dowody wprowadziła już Belgia i Estonia. Inne kraje przymierzają się do wydawania dowodów elektronicznych tj. takich, które zawierają procesor, ale nie przechowują danych biometrycznych. W Estonii dzięki biometrycznemu dowodowi można głosować, składać zeznania podatkowe, otrzymywać wyciągi z różnych transakcji itd.
Europo! Ucz się od nas!
Piotr Piętak powiedział ponadto ŻW, że nowoczesny polski dowód, choć jeszcze nie wprowadzony do użycia, został już pochwalony przez wiceministrów Francji i Wielkiej Brytanii. Polskie rozwiązanie może przyspieszyć pracę nad projektem Europejskiej Karty Obywatela (ECC), która ma być europejskim, biometrycznym dowodem tożsamości.