Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wszystkie znane gatunki w internetowej encyklopedii

09-05-2007, 12:37

Internetową encyklopedię, która pomieści informacje o wszystkich opisanych przez ludzkość gatunkach zwierząt i roślin chce stworzyć ekipa około 30 osób kierowana przez U.S. Field Museum, Harvard University i jeszcze kilka innych organizacji. Ten projekt o nazwie "Encyclopedia of Life" może kosztować 100 mln USD a jego ukończenie zajmie 10 lat.

robot sprzątający

reklama


Na sam początek projekt otrzymał dotacje w wysokości 12,5 mln USD od dwóch amerykańskich fundacji (John D. and Catherine T. MacArthur Foundation oraz Alfred P. Sloan Foundation). Zadanie jest śmiałe, bo trzeba opisać 1,8 mln gatunków roślin i zwierząt. Potem opisywane będą również grzyby i mikroby. Jak na razie kilka demonstracyjnych artykułów znajduje się na stronie www.eol.org.

Twórcy "Encyklopedii Życia" chcieliby, aby jej treści były przydatne zarówno dla ucznia, który ma odrobić zadanie domowe, jak i dla naukowców (będzie możliwość wybrania podstawowej lub rozszerzonej wersji artykułu). Będą się w niej znajdowały materiały multimedialne - zdjęcia, mapy, i filmy w powszechnych formatach. Biolodzy-hobbyści będą mogli dodać własne materiały, ale przed publikacją zostaną one sprawdzone przez ekspertów.

Do encyklopedii będą również systematycznie dodawane informacje o nowoodkrytych gatunkach. Naukowcy szacują, że na świecie może być 8 mln gatunków roślin i zwierząt, a więc wcale nie jest powiedziane, że encyklopedia zamknie się na opisaniu tych znanych obecnie. Poza tym dodane będą informacje o gatunkach wymarłych i znanych już tylko ze skamielin.

Twórcy encyklopedii powiedzieli również, że język angielski będzie wybrany dla encyklopedii tylko na początku. Potem planowane są tłumaczenia na inne języki. Jeśli weźmiemy to wszystko pod uwagę, to skala przedsięwzięcia wydaje się niewiarygodna.

"Encyklopedia Życia" będzie nie tylko dostarczać informacji o wszystkich istniejących zwierzętach i roślinach, ale będzie również odgrywała pewną rolę w promocji ochrony środowiska i informowaniu o gatunkach zagrożonych.

Naukowcy zwrócili również uwagę na to, że rok 2007 jest bardzo dobry do rozpoczęcia prac. To właśnie w tym roku wypada wypada trzysetna rocznica urodzin Karola Linneusza. Ten szwedzki uczony opisał ponad 7,7 tys. gatunków roślin i ponad 4 tys. gatunków zwierząt. To jemu zawdzięczamy upowszechnienie zasad dwuimiennego nazewnictwa organizmów.

W tworzeniu "Encyclopedia of Life" uczestniczą następujące instytucje: U.S. Field Museum, Harvard University, Marine Biological Laboratory, Missouri Botanical Garden, Smithsonian Institution oraz Biodiversity Heritage Library. Przekazane obecnie fundusze na rzecz projektu zaspokoją jego potrzeby na ok. 2,5 roku.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Reuters / AP