Neutralność internetu zwyciężyła w UE? Wytyczne BEREC cieszą organizacje społeczne, mogą martwić telekomy

31-08-2016, 09:25

W ubiegłym roku teoretycznie przyjęto prawo gwarantujące obywatelom UE "otwarty internet". Jednak dopiero teraz wydano dokument, który pozwala wierzyć, że internet w Unii będzie jako tako neutralny. Strona społeczna się cieszy, a przynajmniej jeden operator już wyraża wątpliwości.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


  • BEREC wydał wytyczne dotyczące neutralności sieci w UE
  • Obrońcy tzw. otwartego internetu są bardzo zadowoleni
  • Czekamy na stanowiska telekomów

Wytyczne dotyczące neutralności internetu w UE zostały wydane przez BEREC - unijnego "superregulatora" zrzeszającego regulatorów narodowych takich jak polski UKE. Jest to bardzo ważne wydarzenie i trzeba wspomnieć, że wytyczne cieszą osoby zainteresowane szerzej pojętą "otwartością internetu". 

Neutralność sieci - dlaczego to ważne

Jeśli długo czytasz DI to zapewne wiesz dlaczego neutralność sieci jest ważnym tematem. Jeśli nie wiesz to krótko przypomnimy. Mówiąc w dużym uproszczeniu internet "neutralny" to taki, w którym różne informacje traktowane są jednakowo. Teoretycznie masz taki sam dostęp do YouTube, jak do Dziennika Internautów, a ponadto możesz użyć swojego łącza do wysyłania e-maili i rozmawiania przez Skype. Twój operator dostarcza Ci różne informacje i nie traktuje wybranych informacji lepiej lub gorzej. 

Firmy telekomunikacyjne od lat chciałyby porzucenia neutralności, żeby na swoich sieciach móc zarobić więcej. Przykładowo operatorzy mogliby pobierać pieniądze od firm takich jak Google czy Facebook za lepsze traktowanie ich usług. Operatorzy mogliby dusić wybrane rodzaje ruchu (np. BitTorrenta lub VoiP). Mogliby nawet ingerować w treści wyświetlanych stron np. usuwając reklamy i wstawiając własne. W najbardziej drastycznym scenariuszu internet pozbawiony neutralności mógłby przypominać kablówkę, której operator daje Ci dostęp tylko do wybranych kanałów (podobnie jak bieda-internet od Facebooka). . 

Co się stało teraz? 

Wczoraj unijny superregulator - BEREC - wydał dokument z wytycznymi na temat neutralności sieci w UE. Zamieszczamy ten dokument w całości pod tym tekstem. Wydanie tych wytycznych jest następstwem tego, że w ubiegłym roku Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów gwarantujących m.in. "otwarty internet". Choć samo przyjęcie przepisów uważano za przełomowe to Parlament tak naprawdę uniknął podejmowania decyzji w kwestiach kluczowych dla neutralności. Te decyzje miały być pozostawione regulatorom ds. telekomunikacji. 

W czerwcu tego roku BEREC uruchomił konsultacje dotyczące neutralności sieci. Pierwsze wycieki sugerowały, że neutralność sieci w UE jest poważnie zagrożona. Telekomy straszyły, że neutralność może opóźnić inwestycje w nowe sieci. Niektórzy politycy wprost sprzeciwiali się neutralności. Komisarz UE Günther Oettinger porównywał neutralność sieci do problemów z Talibami. Również Angela Merkel wzywała do podzielenia sieci na "wolny internet" oraz "usługi specjalne", gdyż jej zdaniem "internet przyjazny innowacji oznacza, że jest gwarantowana niezawodność dla specjalnych usług".

Za zachowaniem maksimum neutralności opowiadały się organizacje społeczne takie jak European Digital Rights albo La Quadrature du Net. Przekonywały one, że jakość może iść w parze z neutralnością. Ich obawy wzbudzały następujące zagadnienia: 

  • zero-rating - oferowanie przez operatorów darmowego nielimitowanego dostępu do wybranych usług, tylko pozornie zawsze korzystne dla konsumenta;
  • zarządzanie ruchem - czyli blokowanie wybranych usług pod pretekstem optymalizacji prędkości sieci;
  • usługi specjalistyczne - ich definicja może wpłynąć na to co faktycznie dostaną klienci. Więcej o tych problemach pisaliśmy w tekście pt. Czy neutralność internetu w UE zostanie zachowana? Ruszyły ważne konsultacje

Obrońcy neutralności zadowoleni

Wydane wczoraj wytyczne cieszą organizacje zabiegające o neutralność sieci. 

- Wytyczne BEREC opublikowane 30 sierpnia oferują jedne z najmocniejszych zabezpieczeń neutralności sieci jakich moglibyśmy sobie życzyć. Dopóki te zasady będą właściwie egzekwowane przez narodowych regulatorów telekomunikacji, stanowią one głośne zwycięstwo neutralności sieci - czytamy na stronie SaveTheInternet.eu, która nawoływała do aktywnego udziału w konsultacjach na rzecz zachowania neutralności. 

Dodajmy, że w ramach kampanii SaveTheInternet.eu wysłano 40 tys. faksów do europarlamentarzystów. Organizowano marsze i wysłano tysiące odpowiedzi na konsultacje BEREC. Te działania najwyraźniej coś dały. 

SaveTheInternet.eu
fot. Arbeitskreis Vorratsdaten (lic. CC BY 2.0)

- Europa jest teraz teraz globalnym wyznacznikiem standardów w obronie otwartego, konkurencyjnego i neutralnego internetu. Gratulujemy BEREC pilnego wykonania pracy, wiedzy eksperckiej oraz odmowy naginania się pod nierozsądną presją postawioną przez duże lobby telekomunikacyjne - oświadczył Joe McNamee z organizacji European Digital Rights.

W podobnym tonie o wytycznych BEREC wypowiedziała się Estelle Massé z organizacji Access Now, która nazwała wytyczne "solidną i jasną ochroną neutralności sieci". 

Diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli zajrzycie do dokumentu pod tym tekstem to przekonacie się, że wytycznych jest dość sporo. Wszystkie powyższe opinie powstały po raczej pobieżnym przeczytaniu tekstu.

Można się też spotkać z pierwszymi artykułami na temat szczegółów np. TorrentFreak już odnotował, że wytyczne wcale nie zabronią duszenia BitTorrenta. Może się to zmieścić w pojęciu "rozsądnego zarządzania ruchem". Należy jednak dodać, że stosowanie takich metod powinno być przejrzyste, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Teoretycznie blokowanie jakiegoś ruchu nie może służyć wyłącznie kwestiom "komercyjnym", ale musi być uzasadnione podniesieniem ogólnej jakości usług (zob. str. 13 dokumentu i dalsze). 

Jeśli chodzi o zero-rating to nie będzie on wprost zabroniony. BEREC nie życzy sobie sytuacji, w których darmowy dostęp do danej usługi (np. darmowy Facebook) będzie połączony z blokowaniem lub spowalnianiem wszystkich innych lub wybranych aplikacji. Przy ocenianiu innych ofert typu zero-rating BEREC proponuje, by zawsze brać pod uwagę wpływ oferty na dostęp do wszystkich dostępnych usług oraz na funkcjonowanie "ekosystemu internetowego". 

Deutsche Telekom się nie cieszy

W chwili pisania tego tekstu telekomy nie opublikowały jeszcze swoich oświadczeń. Wysłaliśmy pytania do operatorów polskich i zagranicznych. Jak dotąd odpowiedział nam Philipp Blank, rzecznik Deutsche Telekom AG.

- Deutsche Telekom całkowicie wspiera otwarty internet (...) Jednakże BEREC wybrał restrykcyjne podejście w którym wytyczne interpretują zapisy regulacji UE. To zagraża innowacyjnym modelom biznesowym, szczególnie tym dotyczącym zastosowań przemysłowych (...) Przykładowo w przypadku komputerowo wspomaganego prowadzenia aut nie może być żadnych opóźnień w przesyłaniu informacji na temat przepływu ruchu i ewentualnych przeszkód. Spodziewamy się, że w przyszłości narosną oczekiwania co do gwarantowanej jakości transmisji i zarządzania ruchem - napisano w oświadczeniu przesłanym do redakcji DI. 

Zobacz wytyczne

Poniżej dokument z wytycznymi BEREC. 

6160 Berec Guidelines on the Implementation b 0Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.