Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Neutralizacja wycieków chemicznych - zastosowanie sorbentów

17-01-2019, 07:16

W warunkach zakładu produkcyjnego nie trudno o awarię. Wiele maszyn oraz układów hydraulicznych współpracuje z ciekłym medium, które niekontrolowane, stanowi niebezpieczeństwo tak dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Neutralizacja płynnych chemikaliów w trakcie awarii i wycieku to obowiązek. Dlatego jednym z istotniejszych elementów wyposażenia BHP są sorbenty. Oto kilka słów o ich zastosowaniu.

 

mat partnera

Sorbenty sypkie – rozwiązanie proste, ale czy funkcjonalne?

Sorbenty sypkie to produkty, które mają za zadania absorpcję zanieczyszczenia nim zacznie ono migrować w środowisku lub/i stanowi zagrożenie dla człowieka. Sorbenty przemysłowe to specjalnej konstrukcji granulat, odporny chemicznie i łatwy w składowaniu.

Najprostszym znanym sorbentem są oczywiście piasek i trociny. To tanie i szeroko dostępne rozwiązanie, ale tego typu sorbenty sypkie maja bardzo ograniczone zdolności absorpcyjne. Ich wykorzystanie szacuje się jako 1:1, a zatem na litr wycieku płynnej substancji chemicznej należy wykorzystać kilogram sorbentu. Dla dużych zakładów przemysłowych oznaczałoby to przechowywanie ton sorbentów w formie granulatów, a sama reakcja na duży wyciek byłaby powolna i nieefektywna. Dlatego sorbenty sypkie zalecane są raczej do niewielkich, miejscowych wycieków, gdzie absorbent można zasypać miejscowo, ręcznie.

Więcej o sorbentach sypkich: www.ekotu.pl/sorbenty-granulat-sypkie

 

Polipropylenowe sorbenty – maty o dużej powierzchni chłonnej

Alternatywną dla sorbentów – granulatów są maty. Polipropylenowe sorbenty w formie łatwo składowalnych rolek to rozwiązanie dużo efektywniejsze. Ich chłonność szacuje się aż na 1:18. Dodatkowym atutem jest zdolność praktycznie całkowitego zatrzymywania wewnątrz niebezpiecznych chemikaliów, przez co ogranicza sie ryzyko wtórnego wycieku. Maty sorpcyjne są średnio sześciokrotnie tańsze w przeliczeniu na jeden litr wchłoniętej cieczy, od sorbentów sypkich. Jednostkowa, wyższa cena maty polipropylenowej zredukowana zostaje przez niższy koszt utylizacji, składowania sorbentu itd.

Wycieki potrafią być szalenie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli płynne chemikalia mogą zaszkodzić pracownikom. Mata polipropylenowa to sorbent, który szybko i bezpiecznie może wykorzystać każda osoba w firmie, wystarczy szybkie szkolenie stanowiskowe. Czas gra tutaj kluczową rolę, szybka reakcja na wyciek zmniejsza ryzyko zagrożenia zdrowia i życia, a także zapobiega eskalacji.

Przed zakupem konkretnego sorbentu - maty, należy sprawdzić reaktywność chemiczną związków występujących w zakładzie pracy oraz materiału. Polipropylen nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem, sorbenty z tego materiału mogą reagować z niektórymi związkami chemicznymi, które zamiast być przezeń absorbowane, będą się zwyczajnie rozpuszczać. Ważny jest także czas ekspozycji, sam sorbent może być chwilowo efektywny, jednak w dłuższym kontakcie, np. ze solwentami z domieszką aromatycznych związków organicznych, będą ulegać rozpuszczeniu.

 

Zobacz również: Ekologiczne zestawy sorbentów: www.ekotu.pl/ekologiczne-zestawy-sorbentow


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag Tebimtag sorbentytag komunikat firmy