Netia mocno do przodu

16-08-2008, 16:00

Netia podwyższyła prognozy finansowe na 2008 rok. Wyniki za pierwsze półrocze bieżącego roku dają operatorowi solidne podstawy dalszego wzrostu.

Przedstawione przez Netię wyniki finansowe i operacyjne za II kwartał oraz I półrocze 2008 roku pokazują, że firma umacnia się na pozycji drugiego największego operatora telefonii stacjonarnej. Można spodziewać się nasilenia tych tendencji w nadchodzących kwartałach w związku ze sfinalizowaniem sprzedaży udziałów w P4 Sp. z o.o. (operator otrzymał za nie 131,8 mln euro) oraz przejęciem Tele2 Polska Sp. z o.o.

Przychody w pierwszej połowie br. wyniosły 472,2 mln złotych i były o 25 procent wyższe niż rok wcześniej. Netia podwyższyła prognozę przychodów na 2008 rok z 950 do 960-975 mln złotych, jednak nakłady inwestycyjne zostały obniżone z 280 do 240 milionów złotych. Jednocześnie jednak operator chce o 20 milionów złotych więcej przeznaczyć na przejęcia konkurentów (łącznie 60 mln złotych).

Niezwykle dynamicznie rośnie liczba klientów szerokopasmowego internetu. W ciągu roku uległa ona zwiększeniu ze 133.978 do 292.470 (na dzień 30 czerwca 2008), w tym 150.641 w oparciu o infrastrukturę Telekomunikacji Polskiej. Już drugi kwartał z rzędu Netia obsługuje więcej klientów na podstawie usługi BSA niż we własnej sieci. Szybko rośnie także liczba użytkowników usługi WiMAX - 8.444 wobec 3.516 rok wcześniej.

O blisko 100 tysięcy wzrosła liczba klientów usług głosowych, przy czym jest to zasługa głównie umowy o WLR, na postawie której są one świadczone klientom Telekomunikacji Polskiej. We własnej sieci Netia odnotowała bowiem spadek o przeszło 21 tysięcy (wzrosła jednak liczba użytkowników usług VoIP oraz WiMAX głos). Jednocześnie obsługuje już ponad 100 tysięcy klientów w oparciu o kable TP.

Wciąż maleje średni przychód generowany przez użytkownika (ARPU) usług głosowych - w ciągu roku spadł z 77 do 66 złotych, jednak w przypadku linii WLR nastąpił wzrost z 13 do 39 złotych. Jest więc szansa, że w dalszych kwartałach tendencja spadkowa zostanie zahamowana. Jeszcze większy spadek ARPU zanotowano w przypadku usług dostępu do internetu - ze 108 do 66 złotych. W tym wypadku jest to jednak rekompensowane szybkim wzrostem liczby klientów.

W czerwcu 2008 roku Netia podpisała list intencyjny o współpracy z telewizją n. Jej celem ma być wspólny rozwój usług w modelu 3play (telewizja+internet+telefon) oraz 2play (telewizja+internet). Pod koniec roku planowane jest pilotażowe wdrożenie usług we Wrocławiu oraz Warszawie.

Operator nie zmienił prognoz co do wyników operacyjnych na bieżący rok. Na koniec roku chce obsługiwać przynajmniej 400 tysięcy klientów usług szerokopasmowych oraz 580 tysięcy usług głosowych. Obie wartości nie uwzględniają przejęcia Tele2.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Netia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WLRtag Telekomunikacja Polskatag Netiatag BSA
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy