Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na trzy lata trafi do więzienia osoba, która uporczywie śledzi swojego idola. Stalking, czyli przemoc emocjonalna, będzie prawnie zakazany.

Ochrona prześladowanych osób to główny cel nowelizacji kodeksu karnego. Nowe rozwiązania zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dziś nad projektem będzie dyskutował rząd.

Jeśli zmiany zostaną przyjęte, osoba, która dopuści się przemocy emocjonalnej, trafi do więzienia nawet na trzy lata. W przypadku gdy poszkodowany będzie próbował popełnić samobójstwo, stalker zostanie pozbawiony wolności nawet na 10 lat.

W stosunku do osób, które prześladują swoje ofiary, sąd będzie mógł również orzec środki karne. Wśród nich znajdzie się m.in. zakaz przebywania w danym miejscu bądź środowisku, zakaz kontaktowania się z danymi osobami oraz zakaz opuszczania przez stalkera własnego mieszkania bez zgody sądu. Ściganie sprawców będzie następować na wniosek pokrzywdzonego.

Wyniki przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości badań wykazały, że w naszym kraju ofiarą stalkingu jest co dziesiąta osoba. Oznacza to, że problem dotyczy aż trzech milionów Polaków. Przeprowadzona sonda wykazała również, iż co trzecia ofiara stalkingu obawiała się wyjścia z domu, co szósta – zmieniła lub straciła pracę z powodu uporczywego prześladowania.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nękanie SMS-ami będzie karane

Iwona Aleksandrzak

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *