Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nawet przed seks-aferą internauci nie chcieli Samoobrony w Sejmie

08-12-2006, 11:21

Wyniki sondażu dotyczącego preferencji politycznych przeprowadzonego tuż przed tzw. aferą "seks za pracę w Samoobronie" pokazują wyraźne różnice pomiędzy polskimi internautami a Polakami ogólnie, w poparciu dla Samoobrony oraz w ocenie pracy rządu, premiera, Prezydenta i Sejmu.

Internauci nie chcą Samoobrony w Sejmie

Jak informuje Wirtualna Polska, na zlecenie której realizowane jest badanie, gdyby wybory przeprowadzono 1 grudnia br., to w Sejmie znalazłyby się tylko 4 partie.

Najwyższym poparciem wśród Polaków cieszyła się wtedy Platforma Obywatelska (34%), która w porównaniu z sondażem przeprowadzonym 2 tygodnie wcześniej znacznie straciła jednak poparcie - 17 listopada br. głosowałoby na nią 38%.

Na drugiej pozycji uplasował się PiS - 27% (spadek o 1 punkt procentowy). W Sejmie znalazłyby się również Samoobrona (6%) oraz SLD (5%).

Inaczej kształtują się preferencje polityczne polskich internautów. 1 grudnia 40% z nich popierało PO, podczas gdy PiS - 16%. SLD zanotowało natomiast SLD dziesięcioprocentowe poparcie. W Sejmie internautów zasiadłyby tylko te trzy partie - informuje WP w serwisie Sondaż polityczny.

Analitycy zaznaczają, że badanie przeprowadzono jeszcze przed wybuchem tzw. afery "seks za pracę w Samoobronie". Kolejny sondaż, którego wyniki zostaną opublikowane 15 grudnia, wykaże zapewne, czy sprawa ta będzie miała wpływ na notowania Samoobrony.

Internauci są bardziej krytyczni wobec działalności rządu i premiera

Podczas gdy jedna czwarta Polaków dobrze ocenia pracę rządu, to już podobnego zdania jest tylko 17% internautów. Złe zdanie na temat sposobu rządzenia Polską ma 63% Polaków, a wśród wyborców-internautów tego samego zdania jest 74% ankietowanych.

W przypadku premiera Jarosława Kaczyńskiego, jego praca została pozytywnie oceniona przez 32% Polaków. Stanowi to spory wzrost poparcia od poprzedniego badania z 17 listopada - o 12%. Z kolei tylko 19% internautów jest zadowolonych z pracy premiera. Negatywne opinie Jarosław Kaczyński zebrał w ostatnim badaniu od 52% Polaków i 67% internautów.

Prezydent także nie zaskarbił sobie przychylności internautów

Dosyć duże różnice jawią się także w przypadku oceny pracy Prezydenta. Prawie tyle samo Polaków (ogółem) ocenia Lecha Kaczyńskiego pozytywnie jak i negatywnie - odpowiednio: 45% i 43%. W tym przypadku, w ciągu dwóch tygodni od listopadowego badania prezydent zyskał na pozytywnych opiniach (o 4 pkt. proc.) i zmniejszył się procent osób negatywnie oceniających jego pracę (o 7 pkt. proc.).

Internauci dużo krytyczniej oceniają pracę Prezydenta. Zaledwie 23 ankietowanych uważa, że pracuje on dobrze. Z kolei negatywne oceny Lech Kaczyński otrzymał od 64% polskich internautów.

Wszyscy zgodnie twierdzą, że Sejm pracuje źle

Z prac Sejmu RP zadowolonych jest 15% przebadanych Polaków i 13% internautów. Odsetek osób negatywnie oceniających działalność polskich posłów ogółem jest jednak przytłaczający: 69% Polaków oraz 75% wyborców-internautów źle zaopiniowało pracę Sejmu RP.

Sondaż polityczny Wirtualnej Polski został przeprowadzony 1 grudnia 2006 r.. Badanie realizowane jest co dwa tygodnie. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji internautów, odbywa się w internecie. Sondaż dla wyborców-ogółem został przeprowadzony przez telefon metodą CATI. Próba dotyczy dorosłych, czyli badanych w wieku 18+.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Wirtualna Polska