Nasza Klasa na celowniku RPO i UOKiK

GazetaPrawna.pl 24-03-2011, 11:50

Rzecznik praw obywatelskich chce, aby prezes UOKiK sprawdziła, czy regulamin serwisu Nasza Klasa nie łamie praw użytkowników portalu.

Osoby zarejestrowane na portalu Nasza Klasa, które zamieszczają na nim zdjęcia i wypowiedzi, udzielają portalowi niewyłącznej licencji na ich wykorzystywanie i rozpowszechnianie. Tak wynika z regulaminu serwisu. RPO wystąpiła do prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o przyjrzenie się jego postanowieniom. Wystąpienie to efekt skarg internautów.

Zdaniem RPO niejasne i budzące zastrzeżenia z punktu widzenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są zapisy regulaminu NK wprowadzone w połowie 2010 r. Co więcej, administrator serwisu zobowiązał użytkowników do zaakceptowania nowego regulaminu w terminie 30 dni od ogłoszenia. W przypadku braku takiej akceptacji użytkownik zostawał wykluczony z serwisu. Zdaniem administratora NK wprowadzenie zmian było konieczne, aby serwis mógł w sposób prawidłowy świadczyć usługi drogą elektroniczną.

Wątpliwości RPO budzi stosowana przez serwis formuła odgórnie narzucająca nowe, niekorzystne dla użytkowników warunki umowy. I podkreśla, że użytkownicy nie mieli wpływu na nowe postanowienia regulaminu.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nasza Klasa znowu ma problem z regulaminem

Małgorzata Kryszkiewicz

gazetaprawna.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy