Następcy Pobieraczka naciągają na e-handel. Uwaga na Taniezakupy.pl

18-04-2013, 12:58

W sieci pojawił się kolejny serwis działający podobnie do słynnego Pobieraczka, tym razem jednak nie naciąga na pliki do pobrania albo pracę, ale na możliwość robienia tanich zakupów.

Dziennik Internautów coraz częściej ma nieprzyjemność informować o następcach Pobieraczka, czyli takich serwisach, w których zawierasz umowę już przez samą rejestrację, o czym możesz nie wiedzieć, bo informacja na ten temat nie jest zbyt widoczna.

Ostatnio pisaliśmy o tego typu serwisach, które są skierowane do osób poszukujących pracy. Niestety model Pobieraczkowy znalazł zastosowanie w nowym scenariuszu, a konkretnie w serwisie rzekomo ułatwiającym robienie tanich zakupów w internecie. 

Uwaga na Taniezakupy.pl

Internauci donieśli nam o serwisie Taniezakupy.pl, który na pierwszy rzut oka kojarzy się z porównywarką cen lub sklepem. Strona główna serwisu zawiera charakterystyczne "makiety", np. obrazek wyglądający jak wklejka z serwisu społecznościowego. Są też linki do porad, które mają robić wrażenie, że serwis jest bardzo rozbudowany. 

Na stronie głównej widoczna jest wyszukiwarka i lista ofert, ale trudno powiedzieć, czy ona w ogóle działa jak należy.

zrzut
źródło obrazka: Taniezakupy.pl

Wykonanie jakiejkolwiek akcji na tej stronie, włącznie z kliknięciem w poradę czy użyciem wyszukiwarki, powoduje odesłanie użytkownika od razu do formularza rejestracji. Ten formularz wymaga podania wrażliwych danych osobowych, np. dokładnych danych adresowych.

Podaj adres - cecha "pobieraczkowa"

W tym miejscu warto zapamiętać, że jest to wspólna cecha serwisów "pobieraczkowych". Robią one wrażenie niezobowiązującej rejestracji, ale żądają wrażliwych danych, takich jak adres pocztowy. Jest to im potrzebne, aby móc wysyłać wezwania do zapłaty. Pamiętajcie o tym.

Obok formularza rejestracji jest informacja o cenie, ale bardzo słabo widoczna, w prawym górnym rogu (łatwo przeoczyć). Można nie zauważyć, że zarejestrowanie się skutkuje zawarciem umowy na usługę za 97 złotych.

zrzut
źródło obrazka: Taniezakupy.pl

Cena bez cyferek

Jak zapewne się domyślacie, informacja o skutkach rejestracji oraz cenie znajduje się w regulaminie usługi, który trzeba zaakceptować przy rejestracji. Oto dosłowny cytat z tego regulaminu:

Akceptacja niniejszego regulaminu skutkuje złożeniem wiążącej oferty zawarcia odpłatnej dwunastomiesięcznej umowy o świadczenie elektronicznej usługi premium, której całkowity koszt wynosi dziewięćdziesiąt siedem złotych (cena zawiera podatek od towarów i usług)

Zwróćcie uwagę,  że cena została podana bez cyfr i słowa VAT. Informacja o cenie jest przedstawiana w formie tekstu, co utrudnia jej wyłowienie przy skanowaniu tekstu wzrokiem. Co więcej, ta informacja pojawia się w dwóch miejscach, za każdym razem właśnie jako tekst, nie cyfry.

Również wysokość kary za zerwanie umowy, wynoszącej 120 złotych, podana jest w regulaminie tekstem.

Sonda
Czy należałoby zmienić prawo, aby powstrzymać serwisy a la Pobieraczek?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Może się wydawać, że takie informowanie o cenie to zwyczaj egzotyczny (sic!). Z regulaminu wynika bowiem, że firmą prowadzącą serwis Taniezakupy.pl jest spółka Digital Premium Limited z siedzibą w Dubaju. Próbowaliśmy kontaktu z tą firmą, by spytać o inne dubajskie zwyczaje, ale jak dotąd otrzymaliśmy tylko automatyczne potwierdzenie, że nasz e-mail oczekuje, aż ktoś się nim zajmie.

Co ważne, regulamin daje możliwość odstąpienia od zawartej umowy bez podawania przyczyny w terminie pierwszych dziesięciu dni od momentu jej zawarcia.

Czytaj także: "Trzeba czytać regulaminy!" - ten argument to zgoda na nieuczciwość


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930