Nie jest istotne, czy ktoś biega maratony, czy od czasu do czasu truchta - biegaczem jest ten, kto się nim czuje, przekonują organizatorzy spisu Akcja Polska Biega. Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z bieganiem i jest otwarty na tego typu inicjatywy, może dopisać się do rejestru biegaczy przez internet.
"W zdrowym ciele zdrowy duch" - maksyma Decimusa Iuniusa Iuvenalisa, poety starożytnego Rzymu, nigdy nie przestanie być aktualna. Tym bardziej warto o niej pamiętać w XXI wieku, gdy wiele osób dużo czasu w pracy, a także czasu wolnego spędza nieruchomo - przed monitorem, telewizorem, tabletem lub smartfonem.
Coś się jednak zmienia. Obserwując ulice różnych miast oraz statusy znajomych w serwisach społecznościowych, odnoszę wrażenie, że uprawianie sportu, szczególnie bieganie, od kilkunastu miesięcy stało się bardzo modne. Być może dostrzegam to, ponieważ ponad rok temu sam zacząłem regularnie biegać i jeździć na rowerze. Przyznam, że nie lubiłem wcześniej monotonnych, wytrzymałościowych sportów. Jak się jednak okazało, ich uprawianie nie tylko świetnie wpłynęło na moje samopoczucie, ale mam dzięki nim co najmniej godzinę dziennie więcej na słuchanie książek. Co więcej, bieganie zacieśnia więzi międzyludzkie - mijający się biegacze, podobnie jak turyści w górach czy motocykliści, często pozdrawiają się, czasem porozmawiają.
Dlatego też chętnie kibicuję inicjatywom promującym aktywny tryb życia. Warto przy tym dodać, że Narodowy Spis Biegaczy ma nie tylko promować, ale przede wszystkim pomóc zbadać społeczność biegową.
- Bieganie w Polsce rozwija się coraz szybciej. Rozrastają się imprezy biegowe, a sklepy biegowe przeżywają oblężenie. Poprzez Narodowy Spis Biegaczy chcemy zbadać społeczność biegową - sprawdzić, kto biega, jak często, od jak dawna i dlaczego to robi. Chcemy też zarazić naszą pasją kolejne osoby, pokazać, że bieganie jest dla każdego, że nie jest tylko modą i fanaberią wąskiej grupy. Mamy nadzieję, że każdy, kto czuje się biegaczem - nieważne, czy robi marszobiegi czy życiówkę w maratonie - dołączy do rejestru. W październiku opublikujemy raport o tym, jak wygląda bieganie w Polsce - mówi Lidia Krzemień-Zimand, Dyrektor ds. Sportów Rekreacyjnych Sport.pl.
Wpisanie się do Narodowego Spisu Biegaczy polega na wypełnieniu anonimowej ankiety, składającej się z ok. 25 pytań dotyczących biegania, np. od jak dawna biegasz, jak często biegasz, w jakich porach roku biegasz itp. Z zebranych informacji powstanie raport o biegaczach w Polsce - nie tylko tych startujących w biegach masowych, ale także o początkujących i biegających rekreacyjnie.
Każda osoba, która wypełni ankietę, otrzyma swój indywidualny numer biegacza, którym może podzielić się na Facebooku. Natomiast ankietowani, którzy zostawią w spisie adres e-mail (opcja nieobowiązkowa), dostaną pełen raport drogą mailową.
Dokument będzie można także pobrać ze strony spisbiegaczy.pl i polskabiega.pl.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|