Kończy się 2017 rok. Jak zawsze w grudniu analitycy robią podsumowanie, a także przewidują co może przynieść kolejny. Patrząc na ilość ataków w bieżącym roku prognozy mogą być niezbyt sprzyjające. Z pewnością ataków będzie coraz więcej, a złośliwe oprogramowanie ciągle będzie „udoskonalane” dlatego już dziś musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych.
W powoli kończącym się, 2017 roku mieliśmy niestety okazję przekonać się o tym jak dużą wyobraźnię i wiedzę mają twórcy wirusów. Przede wszystkim spore szkody wyrządziły tak zwane malware, które szyfrowały dane oczekując wpłaty haraczu. Nie obyło się także bez wpadek ludzi, przez których wyciekło bardzo dużo danych.
Oto dziesięć naruszeń danych w 2017 roku:
„Jak widać lista jest duża. Niestety takie naruszenia danych czy cyberataki będą chlebem powszednim także w kolejnym roku. Hakerzy ciągle tworzą nowe niebezpieczne aplikacje i szukają luk w oprogramowaniu, aby zdobyć informacje w nielegalny sposób. Coraz częściej możemy przeczytać o wyłudzeniu haraczy za odszyfrowanie danych. Musimy więc być czujni. Nie możemy otwierać przypadkowych załączników od niezaufanych osób. Zalecane jest także unikanie nieznanych stron internetowych, które mogą wzbudzać podejrzenia. Przede wszystkim należy także stosować oprogramowanie, które zabezpieczy nasz komputer przed atakami hakerów. Programy Bitdefender oferują pakiety ochrony dostosowane do każdej grupy klientów, od indywidualnych, przez małe firmy i duże korporacje – powiedziała Natalia Kowalska, promotor marki Bitdefender w Polsce.
Niestety liczba wirusów bądź wycieków danych może być z roku na rok coraz większa. To za sprawą hakerów, którzy próbują stworzyć niebezpieczne aplikacje coraz bardziej odporne na działanie oprogramowania antywirusowego. Eksperci Bitdefender twierdzą, że w nadchodzącym roku możemy spodziewać się wielu cyberataków opartych o wyłudzenia pieniędzy. Na takiej zasadzie działały przecież WannaCry, Petya, NotPedya czy GoldenEye. Wiele przedsiębiorstw wolało opłacić haracz niż utracić cenne dane, które mogą być o wiele droższe niż wymagana przez hakerów opłata. Przewiduje się także, że niebezpieczne oprogramowanie może uderzyć w niezałatane luki w urządzeniach IoT, które niestety mają spore problemy z odpowiednim zabezpieczeniem. Chodzi między innymi o słabe metody uwierzytelniania. Co gorsza, np. uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest obecnie praktycznie nieużywane. Na takie wpadki czekają hakerzy. Dla producentów złośliwego oprogramowania jest to dobry biznes. Szczególnie, że popularne obecnie kryptowaluty sprawiają, że hakerzy są praktycznie niewykrywalni przez służby bezpieczeństwa.
Czy taki czarny scenariusz czeka nas w przyszłym roku? Obyśmy się mylili. Warto jednak wspomnieć przysłowie, które mówi, że „przezorny dwa razy ubezpieczony”. Dlatego też zalecamy stosowanie oprogramowania antywirusowego, a przede wszystkim rozsądnego korzystania z sieci internetowej. To podstawa bezpieczeństwa naszych danych, które przechowujemy na dyskach twardych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Sztuczna inteligencja jako wiodący czynnik decydujący o przewadze konkurencyjnej
|
|
|
|
|
|