Najwięksi partnerzy YouTube zarabiają miliony dolarów miesięcznie

03-02-2011, 11:18

Google zarabia nie tylko na darmowych utworach udostępnianych przez internautów w sieci. Równie opłacalna okazuje się także współpraca z wytwórniami muzycznymi - i to dla obu stron.

Niedawno wspominaliśmy o tym, że znany muzyk David Guetta zaproponował kontrowersyjny sposób na walkę z piractwem - rozdawanie muzyki za darmo. Jak się okazuje, taki model nie jest do końca oryginalny.

>>Czytaj także: YouTube i ZAiKS podpisują umowę licencyjną

Sonda
Słuchasz muzyki na YouTube?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Obecnie w każdej minucie do YouTube wysyłanych jest około 35 godzin filmów. Wiele z nich ma podkład dźwiękowy, natomiast bardzo niewielka część użytkowników zaprząta sobie głowę sprawami takimi, jak prawa autorskie wykorzystywanej muzyki.

Jak jednak utrzymują przedstawiciele serwisu w ostatniej rozmowie z Evolver.fm, YouTube potrafi bez problemu przynieść wytwórniom równie wiele pieniędzy, jak płatne usługi. Co więcej, z roku na rok generowane w ten sposób zyski bardzo szybko rosną (nawet kilkaset procent rocznie).

Strona programu partnerskiego YouTube
fot. - Strona programu partnerskiego YouTube
Przedstawiciele YouTube podają prosty przykład: Jeśli spojrzymy liczbowo na Lady Gagę, ilość wyświetleń na YouTube kontra pobrań z iTunes - oczywiste, że jedno pobranie ze sklepu Apple przyniesie większy zysk. Jeśli jednak uwzględnimy olbrzymi ruch, liczbę ludzi, którzy powracają oglądać jej wideo w sieci, czasem przeglądając teledyski tuż przed zakupem - widać dokładnie, jak taka skala może konkurować z płatną usługą.

Jednocześnie Phil Farhi z zespołu zajmującego się monetyzacją YouTube wyjaśnia, iż na razie w serwisie nie testowano żadnego modelu płatnego za każde wyświetlenie. Skupialiśmy się do tej pory na wyświetlaniu reklam, jednak są użytkownicy, którzy zapłacą za treści ze swoich własnych pieniędzy - dodaje Farhi.

Warto przypomnieć, iż od niedawna YouTube zdecydowało się także na dzielenie się zyskami z twórcami najlepszych polskich filmików. Wystarczy zgłosić się jako partner na stronie projektu.

>>Czytaj także: David Guetta: rozdawajmy muzykę za darmo by walczyć z piractwem


Źródło: Wired
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930