Najtańsze ubezpieczenie samochodowe

31-05-2019, 16:31

Obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, które musi zakupić każdy posiadacz takiego pojazdu, jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (ubezpieczenie OC). Umowę o ubezpieczenie OC musisz podpisać z towarzystwem ubezpieczeniowym najpóźniej w dniu rejestracji twojego samochodu. Dzięki temu, jeśli spowodujesz wypadek czy kolizję, twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania poszkodowanym. Ile kosztuje polisa OC? Co zrobić, aby mieć możliwie najtańsze ubezpieczenie samochodowe?

auto i balony

Ubezpieczenie OC – zasady

Dzięki komunikacyjnemu ubezpieczeniu OC towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność finansową za szkody osobowe i majątkowe, które będą wynikać ze spowodowanych przez ciebie wypadków i kolizji. Ubezpieczyciel jednak pokrywa odszkodowania do wysokości minimalnych sum gwarancyjnych, które obecnie wynoszą:

  • 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych,
  • 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych.

Sumy te dotyczą jednego zdarzenia bez względu na to, ilu było w nim poszkodowanych.

Ubezpieczenie OC wykupujesz najczęściej na 12 miesięcy, poza pewnymi wyjątkami, takimi jak np. korzystanie z ubezpieczenia krótkoterminowego. Po tych 12 miesiącach ochrona ubezpieczeniowa jest automatycznie przedłużana, chyba że najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem złożysz wypowiedzenie – wtedy musisz niezwłocznie podpisać umowę z nowym towarzystwem, aby nie dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Co zrobić, żeby ubezpieczenie samochodowe było najtańsze?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC wynika z kalkulacji przeprowadzonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników i na tej podstawie dokonuje wyceny ubezpieczenia. Co możesz zrobić, aby wykupić najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne? Oto jedne z wielu czynników, jakie mają znaczenie:

  • Zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok ochrony ubezpieczeniowej, w którym nie spowodujesz szkód, a tym samym nie będzie wypłacone z twojej polisy odszkodowanie poszkodowanym, otrzymujesz zniżkę na OC. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, jak wysoka będzie to zniżka – może wynieść 5 proc. za rok, a może 20 proc. Analogicznie każda szkoda zgłoszona do ubezpieczyciela będzie się wiązać ze zwyżką w kolejnym okresie korzystania z polisy. Oczywiście spowodowanie szkody może się przydarzyć nawet bardzo dobremu kierowcy, ale warto jeździć zgodnie z przepisami i zachowywać zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego.
  • Wiek kierowcy – jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z samochodami i kupiłeś pierwsze auto, to musisz się liczyć z tym, że koszt twojego ubezpieczenia będzie wysoki. Zwyżka za wiek może pojawiać się nawet do 26 roku życia. Oczywiście na tym etapie znaczenie mają również inne czynniki, takie jak choćby brak wypracowanych zniżek na ubezpieczenie OC.
  • Marka i model samochodu – ubezpieczyciel bierze pod uwagę nie tylko posiadacza pojazdu, ale również sam pojazd. Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują statystyki wypadków i kolizji i na tej podstawie mogą stwierdzić m.in., jakie marki i modele samochodów są najczęściej sprawcami takich zdarzeń. Duże znaczenie ma również pojemność silnika. Auto z silnikiem 3.0 może się wiązać z wyższą ceną za ubezpieczenie OC o nawet kilkaset złotych i więcej. Dlatego jeśli zależy ci na niskiej cenie ubezpieczenia samochodu, to postaw na pojazd z mniejszym silnikiem.
  • Stan cywilny – jesteś singlem? Musisz się liczyć z wyższą ceną za OC niż w sytuacji, gdybyś był w związku małżeńskim i miał założoną rodzinę. Według ubezpieczycieli bezpieczniej jeżdżą kierowcy, którzy podróżują m.in. z dziećmi.
  • Miejsce zamieszkania – jeśli użytkujesz auto w małej miejscowości, gdzie statystycznie dochodzi do niewielu wypadków i kolizji, to zapłacisz stosunkowo mniej za ubezpieczenie OC, niż jeśli korzystasz z pojazdu głównie w mieście, na zatłoczonych trasach.

Kalkulację ubezpieczenia sprawdzisz w szybki i wygodny sposób za sprawą kalkulatora OC AC online od Allianz.

artykuł sponsorowany


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: