Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pierwszy raport dotyczący zagrożeń na terenie Polski, przygotowany przez Kaspersky Lab, zawiera Top 10 najczęściej infekowanych miast naszego kraju oraz Top 20 najpopularniejszych szkodliwych programów występujących na komputerach polskich internautów.

robot sprzątający

reklama


Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, czerwiec 2009
fot. Kaspersky Lab - Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, czerwiec 2009
Pierwszy wykres przygotowany przez analityków Kaspersky Lab przedstawia dziesięć najczęściej infekowanych miast na terenie Polski. Wynika z niego, że pierwsze trzy miasta - Warszawa, Łódź i Poznań - generują ponad połowę infekcji w skali kraju (pozostałe polskie miasta, spoza Top 10, dają około 22% infekcji). Poniżej można zobaczyć mapę Polski prezentującą województwa obarczone największą liczbą zainfekowanych miast.

Poziom infekcji w poszczególnych województwach, czerwiec 2009
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w poszczególnych województwach, czerwiec 2009
Kolory wskazują skalę zarażeń na danym obszarze. Zielony oznacza, że żadne miasto z danego województwa nie znalazło się w Top 10 zainfekowanych miast. Kolor żółty jest odpowiednikiem jednego miasta z listy. Jeżeli w danym województwie znalazły się przynajmniej dwa miasta z zestawienia, zostało ono oznaczone na czerwono.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń

Druga część raportu prezentuje szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów. Zajmujący pierwsze miejsce AdWare.Win32.MyWay.j ujawnia się głównie poprzez irytujące reklamy. Nie dokonuje wprawdzie żadnych zmian w plikach znajdujących się na komputerze, jednak zbiera informacje o systemie i użytkowniku. Warto odnotować, że szkodnik ten nie zakwalifikował się do zestawienia z analogicznego okresu dotyczącego całego świata.

Szkodniki występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, czerwiec 2009
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, czerwiec 2009
Ciekawostką jest miejsce zajmowane przez robaka Kido (znanego także jako Conficker), który przez cały czas jest na topie najpopularniejszych szkodników na świecie. W Polsce zajmuje on szóstą pozycję. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że Kido potrafi rozprzestrzeniać się nie tylko poprzez internet, ale także przez pamięci przenośne. Dzięki temu jeden zarażony komputer np. w kawiarence internetowej powoduje infekcje kolejnych maszyn, do których zostanie podłączony pendrive z Kido.

Na uwagę zasługuje Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen znajdujący się na ósmym miejscu prezentowanego wyżej rankingu. Jego aktywność polega głównie na zbieraniu informacji o użytkowniku, takich jak loginy i hasła czy numery kart kredytowych. Szkodnik przechwytuje także znaki wprowadzane przy użyciu klawiatury. Dodatkowo Zbot próbuje ściągać inne szkodliwe programy, w tym trojany udające oprogramowanie antywirusowe, zachęcające do zakupu licencji niezbędnej do wyleczenia systemu.

Warto odnotować, że również firma ESET przygotowała raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski, z jego streszczeniem można zapoznać się w artykule Trojany kradnące hasła zmorą polskich graczy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Trojan Buzus z 95% rabatem

Źródło: Kaspersky Lab