Wśród kierunków, w jakich zmierza branża odzyskiwania danych, obecnie wymienia się m.in. przywracanie danych ze środowisk wirtualnych, chmur IT oraz komputerów małych firm prowadzących przydomowe biura.
Jak wynika z danych laboratoriów Kroll Ontrack, całkowita liczba odzyskanych przez nie danych wzrosła od 2005 roku do 14 biliardów bajtów (5 lat temu 3,2 biliarda bajtów), a liczba zapytań o tę usługę zwiększyła się 7-krotnie. Wpłynęły na to 3 podstawowe trendy, które prowokują powstawanie nowych rozwiązań na rynku tej branży.
Inżynierowie z Kroll Ontrack wymieniają wirtualizację systemu wśród głównych tendencji panujących w branży zajmującej się odzyskiwaniem danych w Polsce. Zmiany, jakie zaobserwowaliśmy, świadczą o tym, że przeprowadzana przez coraz większą liczbę polskich przedsiębiorstw wirtualizacja, wiąże się także ze zwiększeniem liczby przypadków utraty danych ze środowisk wirtualnych. Wbrew powszechnej opinii winę za to ponosi nie sprzęt, lecz głównie błędy, jakie popełniają użytkownicy wirtualnych systemów. Jako że w większości przypadków sytuacje te mają miejsce w dużych przedsiębiorstwach, skutki tego mogą oznaczać tymczasowe przerwanie ciągłości działania firmy, a co za tym idzie poważne straty finansowe prowadzące nawet do bankructwa. Co pocieszające, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, jesteśmy w stanie odzyskać dane z najpopularniejszych obecnie środowisk wirtualnych – VMware i tym samym ustrzec przedsiębiorców przed poważnymi problemami finansowymi – mówi Marek Suczyk, dyrektor zarządzający Kroll Ontrack.
Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu do wirtualizacji możliwa jest efektywna konsolidacja systemów operacyjnych, a także zwiększenie wydajności sprzętu komputerowego. Jedną z zalet tej usługi są dodatkowe oszczędności dla firmy.
Umieszczając wszystkie dane w jednym systemie, firmy narażają się na niebezpieczeństwo dużych szkód w wyniku ewentualnej utraty danych ze środowisk wirtualnych. Mogłoby to w przyszłości poważnie zachwiać stabilność finansową przedsiębiorstwa i wymusić zatrzymanie działalności do momentu odzyskania danych.
Obecnie magazynowanie kluczowych dla biznesu danych w postaci chmury IT staje się bardzo opłacalne. Użytkownicy usług bazujących na serwisach internetowych mogą bowiem dzięki niej korzystać z najlepszych światowych rozwiązań, nie będąc przy tym zależnymi od dedykowanej infrastruktury IT. Mimo optymalizującej funkcji, jaką pełni, chmura IT niestety nie jest w stanie ustrzec systemu przed utratą danych. Jako że odzyskiwanie danych ze stosunkowo nowej struktury, jaką jest chmura, jest bardzo skomplikowane, wymaga też zastosowania do tego najnowocześniejszych narzędzi i technologii.
Małe firmy prowadzące przydomowe biura (tzw. SOHO - Small Office / Home Office) spowodowały największy wzrost popytu na usługi odzyskiwania danych w okresie 2005–2009. Jak twierdzą inżynierowie z centralnego laboratorium Kroll Ontrack w USA, tendencja ta może utrzymać się przez najbliższe lata.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*