Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najciekawsze przypadki utraty danych w 2006 roku

14-12-2006, 21:59

Utrata danych może wydarzyć się praktycznie w każdych warunkach - przestrzega Paweł Odor, główny specjalista Ontrack Odzyskiwanie Danych. Firma ta, jak co roku, sporządziła ranking najoryginalniejszych przypadków utraty danych zebranych z laboratoriów Ontrack z całego świata, także z Polski. Jak informuje Ontrack, we wszystkich przypadkach dane udało się odzyskać.

10. Helikopterowa w(y)padka - W Monako pracownicy międzynarodowej firmy telekomunikacyjnej wypuścili laptop z helikoptera, w którym pracowali. Specjaliści odzyskali kluczowe dane i następnego dnia po wypadku udostępnili informacje przez serwer FTP (miejsce składowania danych dostępne dla użytkowników w różnych lokalizacjach). Dane zostały wykorzystane podczas konferencji firmy w Hong Kongu.

9. Najpierw umyj... dane - Podczas lotu z Londynu do Warszawy pasażer spakował laptop i kosmetyki do jednej torby. Jego szampon nie był dokręcony. Ciecz zalała całą zawartość torby, w tym komputer, którego dysk twardy odmówił posłuszeństwa. Żeby odzyskać dane urządzenie trafiło najpierw... pod prysznic - informują eksperci.

8. Apel komika - Brytyjski komik Dom Joly, prezenter i współtwórca popularnego na wyspach programu nagrywanego ukrytą kamerą - Trigger Happy TV, upuścił laptop. Uszkodzony wskutek upadku dysk twardy zawierał jedenaście tysięcy zdjęć i piosenek, połowę książki, nad którą pracował Joly i jego wszystkie artykuły prasowe. Komik opisał swój przypadek w jednej z gazet. Ontrack, po lekturze artykułu, skontaktował się z Joly i zaproponował pomoc. Udało się odzyskać wszystkie dane.

7. Badania w ogniu - W jednym z wiodących uniwersytetów brytyjskich strażacy gasząc pożar zalali komputery wydziału informatycznego zawierające wyniki badań naukowców. Wyniki badań udało się odzyskać z 30 mokrych i nadpalonych komputeraów.

6. Nie ufaj bananom - Jeden z klientów firmy zostawił nieświeżego banana na przenośnym, zewnętrznym dysku twardym. Owoc rozkładając się zalał wnętrze urządzenia. Dysku nie można było uruchomić. Specjaliści oczyścili jego wnętrze. Udało się uruchomić nośnik na czas procesu odzyskiwania danych.

5. Mechaniczni pogromcy danych - To zdarza się co roku, a ludzie nadal zostawiają swoje komputery na drodze pojazdów. Tylko w tym roku eksperci firmy odzyskali dane z laptopa, po którym przejechał autobus przewożący pasażerów na lotnisku oraz z kilku zewnętrznych dysków twardych, upchanych w plecaku, po którym przejechała cofająca ciężarówka.

4. Dobry format to podstawa - Mężczyzna sformatował swój dysk nie raz ani dwa, ale aż 10 razy zanim zorientował się, że na dysku były dane, które będą mu potrzebne. Szczęśliwie informacje udało się odzyskać... za pierwszym razem, zapewniają specjaliści.

3. Szukając Nemo - użytkownik wodoszczelnego aparatu wrócił z podróży życia na Barbados. Chciał obejrzeć zdjęcia, które robił pod wodą podczas nurkowania. Niestety aparat nie okazał się tak szczelny jak w reklamie, mimo to udało się odzyskać wszystkie zdjęcia kolorowych rybek, które uwiecznił nurek-fotograf.

2. Naukowo wyciszony komputer - Z napędu komputera należącego do profesora prowadzącego wykład zaczął dochodzić pisk. Żeby rozwiązać rozpraszający problem wykładowca otworzył napęd i wtrysnął do środka płyn WD-40. Operacja uciszyła napęd i... cały komputer. Dane odzyskano.

I najoryginalniejszy przypadek utraty danych w 2006 roku, który trafił do firmy Ontrack:

1. Skarpety bezpieczeństwa - W tym przypadku najważniejsze nie były przyczyny utraty danych, a sposób dostarczenia nośnika - klient nadał przesyłkę z dyskiem, z którego utracił dane, w brudnych skarpetach. Tak zabezpieczony nośnik uległ dalszym uszkodzeniom podczas transportu. Dane udało się odzyskać. Klient zapewnił, że w przypadku kolejnej utraty danych dostarczy już nośnik w trwalszym opakowaniu.

...oraz w Polsce

1. Utracony "Scyzoryk" - Liroy - pionier polskiej sceny rap, autor jednej z najpopularniejszych piosenek rap lat 90, utworu "Scyzoryk" stracił nagrania ze swojej najnowszej płyty "L-Niño, Vol.1" na dwa tygodnie przed oficjalną premierą. Zawiódł komputer w studio nagrań. Utwory na najnowszy krążek muzyka były nagrywane wspólnie z wykonawcami z kraju i z zagranicy. Ich odtworzenie nie było możliwe. Dane udało się odzyskać w dwa dni i 27 listopada, tak jak planowano, ukazał się nowy album Liroya.

To nie pierwsze kłopoty muzyka z danymi. Siedem lat wcześniej, podczas nagrywania płyty "Dzień Szaka-L'a", w studio nagrań uderzył piorun. Utwory zostały bezpowrotnie stracone.

Jedna z odzyskanych piosenek znajduje się w internecie pod adresem www.ontrack.pl/liroy.

- Dane można odzyskać z różnych nośników, m.in. serwerów, dysków twardych komputerów, pamięci aparatów cyfrowych i innych urządzeń cyfrowych, zarówno w laboratoriach odzyskiwania danych jak i na odległość. Ontrack opatentował usługę Remote Data Recovery pozwalającą specjalistom odzyskiwać dane przez internet - mówi Paweł Odor. - Jednak najlepszym sposobem na bezpieczeństwo danych, zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i firm, jest robienie kopii zapasowych oraz nawiązanie współpracy z firmą odzyskującą dane jeszcze przed utratą informacji - dodaje Odor.

Należy pamiętać, że odzyskiwanie danych nie jest usługą tanią, dlatego warto poważnie potraktować rady dotyczące regularnego tworzenia kopii zapasowych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Ontrack