Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Numizmaty zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i inwestorów. Które z nich są dziś najdroższe i najbardziej poszukiwane? A może są też takie, które nie kosztują fortuny?

Numizmaty to nie tylko dawne monety, ale także stare i nowe medale, czyli np. repliki z czasów PRL czy produkty okolicznościowe, które upamiętniają ważne postaci lub wydarzenia. Medale mogą mieć okrągły, kwadratowy lub prostokątny kształt, i być tworzone w pojedynczych egzemplarzach, jak również w seriach tematycznych. Już samo to sygnalizuje, że rynek numizmatów jest naprawdę ogromny i mocno zróżnicowany.

Pożądane numizmaty – monety o określonych właściwościach

Najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów numizmaty

Foto: mennica.com.pl

Najbardziej poszukiwane, wartościowe numizmaty charakteryzują się pewnymi właściwościami. By móc je łatwo uchwycić, wystarczy zapoznać się z prawami, które rządzą rynkiem.

Wartość monet i ich atrakcyjność kolekcjonerska zależą od takich czynników jak:

  • stan monety,
  • stopień rzadkości,
  • rodzaj kruszcu i masa monety,
  • znaczenie historyczne,
  • walory estetyczne,
  • aktualne trendy numizmatyczne i popyt na monetę.

Mając na uwadze powyższe, nikogo nie powinno dziwić, że najdroższe są monety o niskim nakładzie, które mają duże znaczenie historyczne i znajdują się w dobrym stanie. Wszystkie te kryteria spełnia najdroższa moneta na świecie, czyli pierwszy w historii srebrny dolar amerykański z 1794 r. – kilka lat temu sprzedano go na aukcji za 10 mln dolarów. Inne cenione numizmaty to m.in: amerykańska złota dwudziestodolarówka z 1933 r., złoty dolar z 1922 r. (produkowany zgodnie z kunsztownym projektem Augustusa Saint-Gaudensa) czy podwójny floren z 1343 r.

Numizmatyka – monety polskie o dużej wartości i popularności

Dużą wartością charakteryzują się również niektóre monety polskie. Wśród nich jest moneta studukatowa z 1621 r., wybita w czasach panowania Zygmunta III Wazy, pierwszy grosz wyprodukowany ze srebra w 1367 r., unikatowy denar Bolesława Chrobrego czy wybijany w XVI i XVII w. złoty portugał.

Wspomniane numizmaty występują w niewielkiej liczbie i pozostają niedostępne dla zdecydowanej większości kolekcjonerów. Jest jednak wiele innych interesujących, poszukiwanych okazów, które pochodzą ze znacznie bliższych nam czasów. Są to m.in. monety z wizerunkiem Jana Pawła II, wyemitowane bez znaku mennicy dziesięciogroszówki z 1973 r. oraz złotówki z 1957 r., czy też dobrze znane pięciozłotówki „Rybak” – zwłaszcza te z 1958 r, która posiadają szeroką „8” w zapisie rocznika.

Alternatywa dla starych, drogich monet – numizmaty okolicznościowe

Wiele starych, poszukiwanych przez kolekcjonerów, monet polskich kosztuje od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Interesujące okazy można jednak również znaleźć wśród nowszych medali okolicznościowych. Dużą popularnością cieszą się produkty z motywem religijnym, a także numizmaty z serii Znaki Zodiaku czy Symbole Polskiej Przyrody. Warto zainteresować się zwłaszcza srebrnymi numizmatami z wizerunkiem Jana Pawła II, takimi jak: Encykliki i Nauczanie, Wprowadzenie Kościoła w III tysiąclecie czy Światowe Spotkanie w Asyżu. Wspomniane numizmaty zostały wykonane ze srebra próby 925, mają nakład 9999 sztuk i posiadają masę 10 gramów. Będą ciekawym elementem kolekcji, ale sprawdzą się również w roli prezentu z okazji I komunii św. lub chrztu.

Wymienione numizmaty dostępne są w ofercie m.in. Mennicy Polskiej. Warto również odwiedzić stronę tego renomowanego producenta: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty, gdzie znajduje się więcej przydatnych informacji na temat numizmatyki i kolekcjonerstwa.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:






fot. Freepik




fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag numizmatykatag nowptag nolstag Mennica Polska