Nadchodzi czas wyprzedaży. Nie daj się okraść!

21-06-2019, 17:34

-50%, -70%? Taka okazja już nigdy się nie powtórzy? Koniec czerwca to czas łowów dla fanów wyprzedaży, ale i jeden z najaktywniejszych momentów roku dla internetowych złodziei. Nie daj się puścić z torbami.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Celem cyberprzestępców jest m.in. wykradanie numerów kart kredytowych, dystrybucja towaru niezgodnego z naszym zamówieniem, niedostarczanie rzeczy za które zapłaciliśmy lub kradzież naszych danych dostępowych do systemu bankowości internetowej.

Jeśli trafiliście na stronę, gdzie to czego szukacie kosztuje 90% taniej, lub ktoś w sieci mocno naciska na naszą decyzję oferując super zachęty, nie klikajcie “kupuję”.

Niska cena

Nieproporcjonalnie niska cena oferowanego produktu to pierwsze, co powinno wzbudzić naszą czujność, jak twierdzi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK. Zdaniem eksperta czerwona lampka powinna nam zapalić się także, kiedy jedyną opcją zapłaty jest dokonanie przelewu przed dostarczeniem towaru lub kiedy jesteśmy odsyłani do systemu płatności online. Realizując zapłatę zawsze zwracajmy szczególną uwagę na detale, nie działajmy mechanicznie i w pośpiechu. 

Niska cena to bardzo często wykorzystywana metoda, by zachęcić nas do emocjonalnego działania. Skupieni na promocji zwracamy mniejszą uwagę na to gdzie wpisujemy hasło lub czy w smsie od banku wszystko się zgadza. Należy pamiętać, że wyjątkowa okazja to także ryzyko zakupu nieoryginalnego towaru lub rzeczy, które mogą pochodzić z przestępstwa.

Powinniśmy być szczególnie wyczuleni na sztuczki typu „niepowtarzalna okazja”, „z tym kuponem 90% taniej”, „zapłać część, resztę po odbiorze”. Jednym słowem – nie działajmy pod presją czasu oraz emocji. Tego typu zabiegi bardzo najczęściej finalnie prowadzą do oszustwa.

Szukając okazji warto zwracać uwagę na pewne cechy sklepów internetowych, które powinny nam dawać do myślenia. Od jakich serwisów powinniśmy trzymać się z daleka?

Zwracajmy uwagę na… wszystko 

Nawet jeśli, na pierwszy rzut oka, strona jest profesjonalnie przygotowana, graficznie wygląda świetnie, nie oznacza to, że jest prawdziwa. Jeśli jakakolwiek część serwisu wydaje się nam podejrzana, lepiej poświęcić trochę więcej czasu na sprawdzenie, czy sklep nie jest próbą oszustwa.

Dobrą praktyką jest weryfikacja czasu istnienia domeny internetowej sklepu. Im krótszy czas od zlecenia rejestracji tym większą nieufność powinniśmy zachować. Warto zweryfikować także fizyczną lokalizację naszego sklepu. Jeżeli podany adres nie istnieje na mapach warto przemyśleć sprawę.

Co jeśli dałem się złowić?

Jeżeli czujesz, że coś poszło nie tak – nigdy nie jest za późno, żeby zgłosić to komu trzeba. W przypadku kradzieży środków z konta – należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem. Jeśli odpowiednio wcześnie uda się wykryć oszustwo, jest szansa na odzyskanie pieniędzy. 

Jeżeli od zakupu minęło już trochę czasu a kontrahent zniknął i przestał odpowiadać – najlepiej skontaktować się z policją.

Jeśli korzystacie z kart kredytowych w Internecie – systematycznie przeglądajcie zestawienia zrealizowanych płatności. Jeśli znajdziecie tam transakcje, których nie dokonywaliście, jak najszybciej skontaktujcie się ze swoim bankiem i zablokujcie kartę. 

Natomiast, jeżeli łowiąc okazję, traficie na fałszywe sklepy internetowe, nie czekajcie. Zgłoście to na incydent.cert.pl. Pamiętaj, że twoje zgłoszenie może pomóc uratować pieniądze innych.

Źródło: Ministerstwo CyfryzacjiSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.