Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Muzyka online: UE robi krok w stronę jednego rynku

27-05-2009, 08:15

Jeden europejski system licencjonowania muzyki wesprze m.in. wytwórnia EMI oraz francuska organizacja SACEM. Sklepy muzyczne online mogą więc zyskać możliwość prowadzenia sprzedaży w całej Europie. Jeśli do tego dojdzie, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi będą musiały ze sobą konkurować.

konto firmowe

reklama


W lipcu ubiegłego roku zaczęło się mówić o paneuropejskim systemie licencjonowania muzyki. W chwili obecnej sklepy takie, jak iTunes, nie mogą uruchomić sprzedaży w całej Europie, gdyż muszą się porozumieć z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w każdym kraju z osobna (w Polsce np. ZAiKS).

W lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska wezwała krajowe organizacje zarządzania prawami autorskimi do porzucenia obecnego systemu licencjonowania. Regulator zagroził też karami, bo 24 takie organizacje europejskie dopuściły się naruszeń prawa antymonopolowego. Gdy system licencjonowania muzyki będzie jeden dla całej Europy, organizacje te będą zmuszone do konkurowania ze sobą, odchudzenia administracji itd.

17 września ubiegłego roku odbyło się spotkanie pod nazwą Online Commerce Roundtable, w którym uczestniczyli m.in. EMI, Apple i SACEM (francuski odpowiednik naszego ZAIKS). Rozmowy kontynuowano w grudniu. Wczoraj Komisja Europejska poinformowała o postępach, jakie poczyniono w czasie tych rozmów.

Jednym z sukcesów jest to, że stowarzyszenie SACEM zgodziło się na współdziałanie z paneuropejskim systemem licencjonowania muzyki. Do tej pory nie chciało się ono zgodzić na to, aby opłaty licencyjne w imieniu artystów francuskich pobierały organizacje z innych krajów. Również wytwórnia EMI zgodziła się na zaoferowanie swojego repertuaru muzycznego dla całego Europejskiego Obszaru Ekonomicznego.

Z kolei firma Apple oświadczyła, że jest gotowa na przyjęcie nowego systemu licencjonowania i rozważy możliwość wejścia ze sklepem iTunes na rynki w kolejnych krajach europejskich. W szczególności chodzi tu o Europę Środkową i Wschodnią, na którą zasięg iTunes jeszcze się nie poszerzył.

Komisja Europejska liczy na to, że już niebawem kolejne organizacje pójdą tą samą drogą, co SACEM i EMI. Regulator zapewnia też, że będzie dbał o zniesienie wszystkich barier w handlu muzyką online i postara się zapobiec zjawisku piractwa.

To są wyraźnie dobre chęci wyrażone przez wielkich graczy dystrybucji muzyki online w Europie, aby uporać się z wieloma barierami, które powstrzymują klientów przed pełnym korzystaniem z możliwości, jakie daje internet – mówiła komisarz Neelie Kroes, oceniając raport z dotychczasowych spotkań Online Commerce Roundtable.

Zdania na temat wpływu nowego systemu licencjonowania na artystów są podzielone. Niektórzy sugerują, że zmiany w tym obszarze mogą zmniejszyć ich wpływy. Z drugiej jednak strony jest szansa na złamanie monopolu niektórych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, co dla artystów nie powinno być złe.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska