Muzyka online: UE bliżej jednolitego rynku

21-10-2009, 08:50

Oświadczenie, które otwiera drogę do ułatwienia dystrybucji muzyki online w Europie, zostało podpisane przez dystrybutorów muzyki i organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. To kolejny krok na drodze do umożliwienia rozwoju paneuropejskich sklepów z muzyką online i obniżenia kosztów zarządzania prawami autorskimi.

W lipcu ubiegłego roku zaczęto mówić o paneuropejskim systemie licencjonowania muzyki. Jest on potrzebny, gdyż sklepy takie, jak iTunes, nie mogą uruchomić sprzedaży w całej Europie. Muszą się one porozumieć z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w każdym kraju z osobna (w Polsce np. ZAiKS).

W maju br. stowarzyszenie SACEM zgodziło się na współdziałanie z paneuropejskim systemem licencjonowania muzyki. Wtedy też firma Apple oświadczyła, że jest gotowa na przyjęcie nowego systemu licencjonowania i rozważy możliwość wejścia ze sklepem iTunes na rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

W ubiegły poniedziałek nastąpił kolejny krok do przodu. Istotne oświadczenie podpisali uczestnicy spotkania o nazwie Roundtable on the Online Distribution of Music, któremu przewodniczyła Neelie Kroes, komisarz UE ds. konkurencji. Uczestnikami spotkania były: Amazon, BEUC, EMI, iTunes, Nokia, PRS for Music, SACEM, STIM oraz Universal.

W przyjętym oświadczeniu uczestnicy przyznali, że bariery prawne utrudniają europejskim konsumentom dostęp do "legalnej" muzyki i ograniczają możliwości biznesowe. Ponadto zobowiązali się do podjęcia starań o nowe platformy licencjonowania obejmujące muzykę, prawami do której zarządza kilka organizacji. Platformy te powinny konsolidować jak najszerszy repertuar muzyczny i powinny opierać się na dobrowolnej współpracy posiadaczy praw autorskich.

Ponadto uczestnicy spotkania zgodzili się, że organizacje zbiorowego zarządzania powinny trzymać się pewnych obiektywnych, przejrzystych i niedyskryminujących nikogo kryteriów pozwalających innym podmiotom na dostarczanie multi-terytorialnych licencji.

Na spotkaniu ustanowiono też grupę roboczą, która ma opracować zasady identyfikacji i wymieniania się informacjami na temat właścicieli praw autorskich. Ma to ułatwić podmiotom komercyjnym zidentyfikowanie właściwego posiadacza praw i zabezpieczenie niezbędnych praw.

Firma Apple oświadczyła, że prowadzone rozmowy są obiecujące i zapowiada udostępnienie sklepu iTunes dla konsumentów w kolejnych krajach europejskich. Wytwórnia EMI przyznała, że spodziewa się ważnego kroku do przodu w licencjonowaniu muzyki cyfrowej w Europie poprzez umowy z hiszpańską organizacją SGAE oraz francuską SACEM.

Przedstawiciele Amazon również pochwalili wypracowane zasady jako istotny krok do ułatwienia dystrybuowania muzyki w Europie. Z kolei organizacja SACEM ma teraz aktywnie współpracować z europejskimi autorami, aby zbudować ofertę dla paneuropejskich usług obejmującą największy możliwy repertuar muzyczny.

Europejscy konsumenci zasługują na lepszą ofertę muzyki online. Dzisiejsze oświadczenie okrągłego stołu (Roundtable) w sprawie głównych zasad stanowi prawdziwy postęp w tym mierunku. To pierwszy raz, gdy gracze z różnych części rynku przyjęli wspólną "mapę drogową" – podsumowała Neelie Kroes.

Oświadczenie podpisane w poniedziałek jest dostępne na stronach Komisji Europejskiej. Można również zapoznać się z oświadczeniem dotyczącym ustanowienia grupy roboczej.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy