Muzyczny blog zamknięty, a władze straszą czytelników...

15-02-2012, 12:38

Muzyczny blog RnBXclusive.com zniknął z sieci, a na jego miejscu pojawił się ciekawy komunikat brytyjskich władz. Straszą one internautów nawet 10-letnią karą więzienia, choć taka kara jest mało prawdopodobna. Najgorsze jest jednak to, że komunikat władz wygląda tak, jakby podyktował go przemysł rozrywkowy.

RnBXclusive.com to strona poświęcona muzyce R&B i Hip-Hop. Zawierała ona głównie komentarze dotyczące muzyki. Na stronie znajdowały się również materiały audiowizualne i niektóre z nich mogły naruszać prawa autorskie. Stroną zajęła się zatem brytyjska Serious Organised Crime Agency (SOCA) - organizacja powołana do walki z przestępczością zorganizowaną, określana czasem mianem "brytyjskiego FBI".

Informacja SOCA o przjęciu domeny
fot. DI, zrzut z ekr. - Informacja SOCA o przjęciu domeny

Obecnie na stronie RnBXclusive.com znajduje się informacja SOCA o przejęciu domeny. Tę informację uwieczniliśmy na zrzucie ekranu, który zamieszczamy obok.

SOCA podaje, że przejęła domenę RnBXclusive.com. Poniżej widnieje informacja o tym, że osoby związane ze stroną zostały aresztowane. Brzmi strasznie, ale to dopiero wstęp. 

Dalej czytamy, że większość materiałów, które były dostępne na zablokowanej stronie, zostało "ukradzionych". To zdanie wykracza już poza rzetelną informację i jest wstępem do antypirackiej retoryki.

Czytaj: Tajne rozmowy i cenzura wyszukiwarek w kolejnej odsłonie

W środku komunikatu, na czerwono, zamieszczono informację o tym, że jeśli korzystałeś z przejętej strony w celu pobierania muzyki, to grozi ci kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz nieograniczona kara finansowa! Można poważnie wątpić w rzetelność tej informacji. Tak wysokie kary mogą grozić osobom, które pobierałyby muzykę w celu jej późniejszego publikowania czy odsprzedawania, ale nie każdy internauta odwiedzający muzycznego bloga pójdzie na 10 lat za kratki.

Pod informacją o straszliwych konsekwencjach wyświetlono adres IP oraz informację o przeglądarce i systemie operacyjnym osoby odwiedzającej stronę. Ma to chyba przekonywać wszystkich, że rząd UK wie o nas wszystko i może wsadzić internautę za kratki na 10 lat, jeśli tylko zechce.

Najlepsze zostało na koniec. Komunikat kończy się stwierdzeniem, że nielegalne pobrania krzywdzą artystów i przemysł rozrywkowy. Jeśli nielegalnie pobrałeś muzykę, zniszczyłeś przyszłość przemysłu muzycznego - czytamy w komunikacie.

Reklama!

Grzesznicy mają jednak nadzieję na odkupienie. Na dole komunikatu polecona jest strona Pro-music.org, w ramach której przemysł rozrywkowy promuje współpracujące z nim sklepy z muzyką online. W ten sposób SOCA robi reklamę wybranym podmiotom. Godne podkreślenia jest to, że strona kampanii Pro-music nie wspomina o wszystkich miejscach, z których można pobrać legalną muzykę, a już całkowicie pomija strony poświęcone twórczości na wolnych licencjach.

SOCA współpracuje więc z przemysłem i jest z tego dumna - oto prawdziwa treść komunikatu.

Nie jest pewne, czy administratorzy RnBXclusive.com popełnili przestępstwo. Nie jest pewne, czy odpowiedzą za cokolwiek. Coraz częściej zdarza się bowiem, że organizacje policyjne podejmują działania na życzenie przemysłu rozrywkowego, ale te działania nie zawsze są uzasadnione. Dobrym przykładem są administratorzy FileSoup, którzy zostali uniewinnieni po ciężkich kilkunastu miesiącach. Z polski znamy sprawę serwisu Napisy.org - policja zadziałała szybko i sprawnie, ale trudno było potem powiedzieć, czy doszło do naruszenia praw autorskich

Czytaj: OBWE: ACTA będzie miała wpływ na prawa podstawowe


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31