MSZ chce "tajemnicy dyplomatycznej" - to dla CETA zamiast poprawki Rockiego?

29-10-2012, 10:53

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce wprowadzenia "tajemnicy dyplomatycznej", która ułatwiłaby ukrywanie przed obywatelami informacji związanych m.in. z członkostwem w UE. Może to wzbudzać złe skojarzenia z takimi tajnymi inicjatywami, jak ACTA czy CETA. Najgorsze jest jednak to, że o pomyśle ministerstwa można dowiedzieć się z prasy, ale nie ze strony BIP, która powinna zawierać projekty ustaw.

Burza związana z ACTA minęła dawno temu, teraz trwają prace nad podobną umową CETA i polski rząd nie chce jeszcze się jej przeciwstawiać.

W tej sytuacji nie wydaje się najbardziej komfortowe to, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych chciałoby wprowadzenia "tajemnicy dyplomatycznej" w ramach nowej Ustawy o służbie zagranicznej.

Informacje na ten temat podała m.in. Polska Agencja Prasowa. Jej notatka została nawet "przedrukowana" na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Depesza PAP wspomina, że "tajemnica dyplomatyczna" wprowadzałaby nową kategorię informacji prawnie chronionych. Anonimowy dyplomata cytowany przez PAP mówi, że ta kategoria miałaby obejmować informacje dotyczące spraw zagranicznych lub członkostwa Polski w UE, których udostępnienie osobom niewykonywującym zadań publicznych w tym zakresie mogłoby zagrozić realizacji naszych zadań lub osłabić pozycję negocjacyjną.

Zamiast poprawki Rockiego?

Ujawnianie prawdy miałoby osłabiać pozycję negocjacyjną? Dokładnie takie tłumaczenie słyszeliśmy już przy okazji porozumienia ACTA, które powstawało w tajemnicy przed obywatelami.

Warto też odnotować, że podejmowano już próby zapewnienia tajności instrukcjom negocjacyjnym przy okazji nowelizacji Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Wspomniana ustawa weszła w życie pod koniec 2011 r. Wprowadziła ona regulacje prawne dotyczące ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego. W projekcie ustawy pojawił się jednak przepis, który przewidywał ograniczenie dostępu do takich informacji publicznych, jak instrukcje negocjacyjne. Wybuchła burza, więc Sejm usunął wspomniany przepis z projektu ustawy. Niestety na etapie prac w senacie Marek Rocki zgłosił poprawkę o treści podobnej do kontrowersyjnego przepisu. Ustawa została zmieniona w ostatniej chwili, a Trybunał Konstytucyjny potwierdził potem, że to, co zrobił senator Rocki, było niezgodne z konstytucją.

Trudno nie odnieść teraz wrażenia, że skoro przy okazji Ustawy o dostępie do informacji publicznej nie udało się zapewnić tajności instrukcjom negocjacyjnym, teraz rząd próbuje osiągnąć ten sam efekt przy okazji Ustawy o służbie zagranicznej.

Pustki na stronie BIP MSZ. Gdzie projekt?

Szczerze powiedziawszy z notatki PAP nie wynika jasno, czym ma być "tajemnica dyplomatyczna". Najlepiej byłoby zajrzeć do projektu ustawy, ale to okazuje się niemożliwe dla zwykłego zjadacza chleba. 

Na stronie głównej MSZ nie znajdziemy linku do projektu aktów prawnych (poważne niedociągnięcie). Trzeba zajrzeć do strony BIP i tam również nie ma "na wierzchu" linku do projektów aktów prawnych. Jest on z niewiadomych przyczyn ukryty w sekcji pn. Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zaglądamy więc tam, klikamy Projekty ustaw i naszym oczom ukazuje się coś takiego.

zrzut z ekranu

Sonda
Dlaczego na stronie BIP MSZ nie ma projektu Ustawy o służbie zagranicznej?
  • nie trzeba... kto by to czytał?
  • ministerstwo nie chce go publikować
  • ministerstwo zaniedbuje stronę BIP
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Tylko jeden projekt ustawy z lipca 2011 roku? Albo MSZ nie jest zbyt pracowitym ministerstwem, albo niezbyt dba o swoją stronę BIP. Tak czy owak jest trochę oburzające, że o nowym projekcie ustawy wie PAP, ale nie mogą go przeczytać obywatele.

PAP oprócz własnych źródeł cytuje rzecznika MSZ, który twierdzi, że projekt ustawy został "wprowadzony do prac rządu". Tym bardziej powinien być dostępny na stronie ministerstwa.

Dziennik Internautów zwrócił się do MSZ z prośbą o udostępnienie projektu ustawy i wyjaśnienie, dlaczego nie ma go na stronie BIP. Czekamy na odpowiedź.

Czytaj także: Blokowanie stron: Rząd nie zna swojego stanowiska. Zabawne czy tragiczne?


Następny artykuł » zamknij

Zwycięzcy konkursu Ekomersy

Źródło: MSZ i PAP via MSZ
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930