Administracja publiczna nie osiągnęła swoich celów związanych z informatyzacją, m. in. z powodu braku koordynacji działań, dublujących się procedur administracyjnych i trudności z zamówieniami publicznymi. Mimo to da się zauważyć pewne pozytywne efekty starań o informatyzację – czytamy w projekcie raportu końcowego z realizacji pierwszych dwóch lat strategii informatyzacji kraju ePolska.
Projekt raportu MSWiA podsumowuje realizację strategii informatyzacji e-Polska na lata 2004-2006. Jego autorzy nie ukrywają, że administracja publiczna nie osiągnęła wszystkich swoich celów. "Uruchomione tylko pojedyncze usługi cyfrowe, w dodatku głównie do sektora przedsiębiorstw. Zbyt rzadko i na zbyt wąską skalę podejmowano walkę z wykluczeniem cyfrowym" - czytamy w raporcie.
Dokument wskazuje też, że liczne grono instytucji samorządowych świadomych korzyści płynących z informatyzacji przyczyniło się do powstania paradoksalnej sytuacji - podaż usług cyfrowych na szczeblu lokalnym wyprzedziła tę na szczeblu centralnym. Mimo to raport szczerze stwierdza iż "w wielu gminach i powiatach społeczeństwo informacyjne pozostaje pojęciem abstrakcyjnym".
Komputery zawitały do szkół
Interesująco wyglądają zestawienia dotyczące poszczególnych obszarów informatyzacji realizowanych przez różne ministerstwa. Dowiadujemy się z nich, że ogółem w latach 2004-2006 MEN wyposażył pracownie komputerowe dla 9810 szkół różnych typów.
Ponadto MEN zapewnił Internetowe Centra Informacji Multimedialnej dla 6580 bibliotek szkolnych oraz wyposażył w pracownie komputerowe składające się z 10 stanowisk komputerowych oraz specjalistycznego sprzętu i oprogramowana 11 Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
Stopień realizacji zadań w zakresie projektów MEN finansowanych w całości z budżetu państwa wyniósł 100%. W zakresie projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – 44,3%.
Więcej komputerów w urzędach
Jeśli chodzi o informatyzację urzędów, to okazuje się, że w październiku 2005 roku jedynie (aż?) 1,5% urzędów gminnych nie posiadało w swojej placówce komputerów. Jedynie 0,6% placówek posiadających komputery nie miało dostępu do internetu.
Pomimo spadku wydatków na informatyzację urzędów, w porównaniu z 2004 r. wzrosła średnia liczba komputerów używanych przez pracowników urzędów. Najmniej komputerów używanych w urzędach gminnych i samorządach terytorialnych w przeliczeniu na średnią liczbę osób pracujących odnotowano w województwach: łódzkim (0,68), lubelskim (0,68) i świętokrzyskim (0,65).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|