MSWiA: Kupilibyśmy lepszy sprzęt, gdyby nie błędy oferentów
MSWiA w głośnym ostatnio przetargu odrzuciło kilkanaście ofert, ponieważ oferenci nie dostarczyli komputerów do testów lub dostarczyli sprzęt niezgodny ze złożoną ofertą. Resort chętnie kupiłby lepsze komputery, gdyby nie popełniono tych błędów - oświadczył na stronach Ministerstwa Podsekretarz Stanu Piotr Piętak.
reklama
Opublikowane na stronach resortu oświadczenie odnosi się do przetargu na sprzęt dla systemu PESEL2. Było o nim głośno, ponieważ MSWiA wyrzuciło z przetargu kilkunastu oferentów, pozostawiając tylko dwie firmy oferujące sprzęt Della.
Zdaniem odrzuconych firm Ministerstwu zależało na zakupie sprzętu wymienionej firmy, a podane powody odrzucenia były absurdalne. Firmy twierdziły, że odrzucono je, bo zaoferowały lepszy sprzęt. Według Piotra Piętaka powody były inne.
Firmy startujące w przetargu w swoich ofertach zobowiązały się do dostarczenia sprzętu komputerowego do testów. Siedem firm w ogóle tego nie zrobiło, a dziewięć kolejnych dostarczyło sprzęt niezgodny z przedstawioną ofertą.
Niezgodność parametrów oferowanego sprzętu z parametrami sprzętu dostarczonego do testów jest niedopuszczalna (...). Spośród dziewięciu w/w oferentów czterech złożyło wyjaśnienia, w których oświadczają, że oferowany sprzęt wyposażony jest w np. osiem portów USB wyprowadzonych na zewnątrz komputera (...) tym samym dokonując zmiany w złożonej ofercie - czytamy na stronie Ministerstwa.
W oświadczeniu Podsekretarz Stanu zaznaczył, że dokonywanie zmian w ofercie jest możliwe tylko przed upływem terminu składania ofert, natomiast na etapie badania ofert praktyka taka jest niedopuszczalna (m. in. na podstawie art. 84 ust. 1 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych).
Laboratorium PESEL2
Warto przy okazji wspomnieć, że w dniu 17 października Piotr Piętak oficjalnie zaprezentował funkcjonowanie laboratorium Projektu PESEL2. Jest to laboratorium testowe, w którym od dwóch miesięcy pracownicy Biura Projektu PESEL2 sprawdzają rozwiązania i aplikacje w warunkach testowych.
Testy polegają m.in. na symulacji obiegu informacji między różnymi szczeblami administracji i funkcjonowania całości systemu informatycznego. Wypracowane rozwiązania poddawane są obciążeniom krytycznym, co w przyszłości ma wpłynąć na bezpieczeństwo funkcjonowania systemu PESEL2.
Efekty prac laboratoryjnych pozwolą na rozpoczęcie kolejnych przetargów na sprzęt i oprogramowanie.
Przypomnijmy, że głównym celem Projektu PESEL2 jest zbudowanie referencyjnego rejestru osób fizycznych przebywających na pobyt stały na terytorium RP oraz umożliwienie potwierdzania danych w innych systemach w oparciu o przechowywane w nim dane.