Może... doradzisz Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości platform internetowych?

08-12-2015, 15:32

Korzystasz z platform internetowych? Każdy internauta z nich korzysta, a Komisja Europejska może istotnie zmienić zasady, jakie ich dotyczą. Możesz wpłynąć na kształt zmian biorąc udział w konsultacjach.

Dziennik Internautów już kilka razy sygnalizował, że Komisja Europejska chce majstrować przy wrażliwej kwestii jaką jest odpowiedzialność pośredników internetowych za przechowywane lub przesyłane treści. Chodzi o takie problemy jak np. odpowiedzialność Facebooka za wpisy w jego serwisie, albo odpowiedzialność YouTube'a za publikowane filmy. Obecnie tego typu usługodawcy nie odpowiadają za treści jeśli nie wiedzą o ich bezprawnym charakterze. Czy to się może zmienić?

Może. Nie jest tajemnicą, że np. przemysł praw autorskich chciałby zwiększenia odpowiedzialności po stronie pośredników. Organizacja branży muzycznej - IFPI - już w kwietniu tego roku oficjalnie mówiła, że serwisy takie jak YouTube nie powinny korzystać z wyłączeń z odpowiedizalności. Niedługo potem Komisja Europejska zaprezentowała swoją strategię jednolitego rynku cyfrowego. Wspomniano w niej o konieczności "zbadania roli pośredników".

W ubiegłym miesiącu Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, również wspomniał o badaniu "związku między sektorem kreatywnym i platformami cyfrowymi". Elementem tego "badania" są uruchomione już wcześniej konsultacje publiczne w sprawie "roli platform online". 

Wypowiedz się! Co ci zależy?

Czy myśleliście o tym, aby wziąć udział w konsultacjach na temat platform internetowych? W tych konsultacjach z pewnością wezmą udział przedstawiciele platform internetowych. Uaktywnią się również wydawcy oraz "organizacje twórców". Byłoby jednak dobrze, gdyby sami internauci zabrali głos w sprawie, która niewątpliwie ich dotyczy. Chodzi przecież o platformy internetowe, których używamy codziennie do komunikacji, wyrażania swojego zdania, rozrywki, pozyskiwania informacji itd. 

Jak wziąć udział w konsultacjach? Możesz po prostu wejść na stronę konsultacji i udzielić odpowiedzi na zadane pytania. Kwestionariusz można wypełniać w języku polskim. Po prostu odpowiadasz na pytania w rodzaju: "Czy posiadają Państwo prawa do treści cyfrowych chronionych prawem autorskim, które są wykorzystywane na platformie internetowej?" albo "Czy możliwa jest wyraźna poprawa stosunków komercyjnych między platformami a korzystającymi z ich usług dostawcami?".

Być może potrzebujesz pomocy w konsultacjach. Jeśli tak to wiedz, że organizacje społeczne przygotowały narzędzia ułatwiające przesłanie swoich opinii. Możesz wziąć udział w konsultacjach korzystając z formularza na stronie Youcan.fixcopyright.eu. Za przygotowaniem tej strony stoją organizacje pozarządowe takie jak Centrum Cytrowe Projekt: Polska albo Fundacja Nowoczesna Polska. 

Również organizacja European Digital Rights przygotowała przewodnik dotyczący konsultacji wraz z formularzem ułatwiającym wyrażenie swojego zdania. To narzędzie jest dostępne pod adresem edri.limequery.org/index.php/346935/lang-en. Korzystając z niego nie trzeba odpowiadać na każde pytanie. Ponadto pytania oznaczono kolorami by łatwiej ustalić czego dotyczą. Pytań jest dużo, ale istnieje możliwość zapisania częściowo wypełnionego kwestionariusza i dokończenia go później. 

Uwaga - jeśli korzystacie z opisanych narzędzi ułatwiających udział w konsultacjach, musicie wyrazić swoje zdanie do świąt (24-25 grudnia). 

Czy warto brać udział w konsultacjach? Cóż... chyba każdy z nas nie raz poświęcał czas na wyrażanie swojego zdania na forach, w komentarzach czy w serwisach społecznościowych. Problem w tym, że osoby odpowiedzialne za kształt prawa nie zawsze czytają takie komentarze. Tymczasem do konsultacji te osoby muszą się jakoś odnieść, więc dlaczego nie poświęcić na to trochę czasu? Kwestia platform internetowych dotyczy nas wszystkich. Opinie internautów zawsze mogą pomóc w pchnięciu sprawy we właściwym kierunku. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930