Motorola skarży RIM

23-01-2010, 11:10

Wygląda na to, że rok 2010 upłynie pod znakiem wojen patentowych producentów telefonów komórkowych oraz smartfonów. Kolejne dwie firmy wkroczyły bowiem na ścieżkę wojenną.

Pozostająca w niezwykle trudnej finansowo sytuacji Motorola postanowiła pójść w ślady swoich większych konkurentów - Nokii oraz Apple - i oskarżyła kanadyjską firmę Research in Motion o naruszenie pięciu patentów, stosowanych obecnie w urządzeniach BlackBerry. Złożyła ona wniosek do amerykańskiej Międzynarodowej Komisji Handlu (ITC), w którym domaga się zakazu importu tych smartfonów na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Sporne patenty dotyczą technologii komunikacji Wi-Fi, zarządzania aplikacjami, interfejsu użytkownika oraz zarządzania energią. Motorola utrzymuje, że dzięki nim jej produkty są bardziej konkurencyjne, zapewniają użytkownikom wygodniejszą obsługę, a także obniżają koszty produkcji.

Wniosek trafił do Komisji, choć - jak przypomina serwis BBC News - w jednym z amerykańskich sądów znajduje się już pozew amerykańskiego producenta. Motorola zarzuca jednak RIM opóźnianie procesu, co miałoby negatywnie wpływać na jej pozycję na amerykańskim rynku, powodując dodatkowo straty materialne.

ITC zazwyczaj potrzebuje około miesiąca na podjęcie decyzji o wszczęciu postępowania, które potrwać może kolejne 12-14 miesięcy. Efektem jej prac nie będzie jednak nałożenie kar finansowych, może ona jedynie zadecydować o zakazie importu określonych produktów i zakazie sprzedaży już sprowadzonych.


Następny artykuł » zamknij

IE nadal dziurawy

Źródło: Motorola, BBC News
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag smartfonytag Research In Motiontag patentytag Motorola
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy