Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Motorola na celowniku Komisji Europejskiej po skargach Apple i Microsoftu

03-04-2012, 13:45

Czy Motorola mogła nadużyć patentów, aby ograniczyć konkurencję? Odpowiedzi na to pytanie będzie poszukiwała Komisja Europejska, która otworzyła dwa formalne postępowania dotyczące praktyk firmy Motorola Mobility Inc.

Ogłoszone dziś postępowania Komisji Europejskiej są efektem skarg ze strony Apple'a i Microsoftu. Unijna egzekutywa chce sprawdzić, czy Motorola, starając się w sądach o ograniczenie sprzedaży urządzeń z iOS oraz Xboksa, stosowała patenty odnoszące się do rynkowych standardów.

Komisja sprawdzi ponadto, czy Motorola zawsze oferowała patenty odnoszące się do standardów na uczciwych zasadach. Apple i Microsoft uważają, że nie zawsze tak było.

Czytaj: Samsung na celowniku Komisji Europejskiej za... nadużywanie patentów

Zgodnie z unijnymi zasadami posiadacze patentów związanych z rynkowymi standardami zobowiązują się do udostępniania tej własności intelektualnej na zasadach FRAND (uczciwie, w rozsądnej cenie, bez dyskryminacji). Komisja oceni, czy Motorola nie naruszyła swoich zobowiązań w tym zakresie. Firma posiada patenty związane z telefonią 2G oraz 3G, a także patenty związane z rozwiązaniami WLAN i standardem kompresji wideo H.264.

W styczniu br. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Motoroli przez Google. KE zapewnia, że zgody tej w ogóle nie łączono z ewentualnymi zastrzeżeniami dotyczącymi korzystania z patentów. Mimo to można uznać, że Google ma pewien problem.

Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie Komisji. Pod koniec stycznia ruszyło postępowanie przeciwko Samsungowi, również dotyczące FRAND i korzystania z patentów na standardowe rozwiązania. Dla wielu osób było to zaskoczenie. Do tej pory raczej Apple i Microsoft byli postrzegani jako firmy nadużywające oskarżeń o naruszenia patentów. Firmie Apple udało się nawet uzyskać korzystne nakazy sądowe, ograniczające sprzedaż produktów Samsunga. Komisję Europejską bardziej jednak interesuje znaczenie poszczególnych patentów w odniesieniu do standardów. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę znaczenie standardów dla rynku.

Czytaj: Niemiecki sąd podtrzymuje zakaz sprzedaży tabletu Samsunga


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska