Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Montaż klimatyzacji domowej - co trzeba wiedzieć wcześniej i jak wybrać właściwą firmę?

29-10-2021, 12:15

Klimatyzacja w domu to ogromne ułatwienie podczas ochładzania domu lub mieszkania latem. Chociaż w Polsce stosunkowo rzadko panują egzotyczne upały to temperatura w letnich miesiącach potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Zobaczmy, co warto wiedzieć o klimatyzacji domowej.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory można podzielić na dwa główne rodzaje: 

  • urządzenia przenośne oraz 
  • urządzenia stacjonarne. 

Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, stanowią wolnostojące maszyny możliwe do przenoszenia w dowolne miejsce. Klimatyzatory typu split natomiast są urządzeniami składającymi się z dwóch części - jednej znajdującej się we wnętrzu nieruchomości i drugiej, będącej na zewnątrz. Istnieją również klimatyzatory typu multi-split, składające się z większej liczby jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej.

Klimatyzatory split i multi-split można podzielić ze względu na miejsce ich montażu. Najpopularniejsze klimatyzatory domowe to klimatyzatory ścienne. Są proste w montażu, tanie i estetyczne wizualnie. Klimatyzator podłogowo-sufitowy zaś najczęściej montuje się w sklepach i innych punktach usługowych. Do dużych powierzchni najczęściej stosuje się klimatyzator kasetonowy, który jest umieszczany w wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego. Ostatni typ - klimatyzator kanałowy - używany jest najczęściej w dużych.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Montaż klimatyzacji domowej - co trzeba wiedzieć wcześniej i jak wybrać właściwą firmę?

Ceny urządzeń przenośnych wahają się w okolicy 2-3 tysięcy zł.  Koszt zakupu i instalacji klimatyzatora ściennego zaczyna się już od kilkuset złotych i kończy na kilku, a nawet kilkunastu tysiącach złotych. 

Na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników, m.in.: 

  • rodzaj urządzenia, 
  • jego moc i energooszczędność, 
  • funkcje dodatkowe, 
  • długość instalacji klimatyzacji, 
  • sposób montażu jednostek.

Klimatyzacja - koszy eksploatacji

Koszty eksploatacji klimatyzacji domowej są różne i w dużej mierze zależą od tego, jak często urządzenie jest uruchamiane oraz jakiej klasy energetycznej sprzęt został kupiony. Jeżeli jednak klimatyzacja jest używana regularnie, ale nie przez 24h na dobę, i służy tylko do chłodzenia, a nie do ogrzewania pomieszczeń, to różnica w rachunku za prąd nie będzie zbyt odczuwalna.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że oprócz wyższych rachunków za prąd, co jakiś czas trzeba będzie ponieść koszty serwisu klimatyzacji. Koszt przeglądu wraz z czyszczeniem lub wymianą filtrów zależy od firmy i lokalizacji - można jednak przyjąć, że jest to średni koszt wynoszący około 200-300 złotych. To, jak często przeglądy muszą być robione jest zawarte w gwarancji od producenta. Zwykle to jeden lub dwa przeglądy na rok.

Klimatyzacja - jak długo wytrzyma?

Jaka jest żywotność klimatyzatorów? Przez jak długi czas można używać to samo urządzenie bez obniżania jego funkcjonalności? Eksperci szacują, że przy prawidłowym użytkowaniu, klimatyzatory mogą służyć nawet przez 30 lat. Ponadto, liczba ta zależy od rodzaju zastosowanych podzespołów, prawidłowej eksploatacji urządzenia oraz dokonywanych regularnie przeglądów serwisowych. Dodatkowo, zwykle najdłużej działają klimatyzatory najdroższe, znanych i cenionych marek.

Jak wybrać właściwą firmę montującą klimatyzatory?

Na rynku istniej mnóstwo różnych firm oferujących montaż klimatyzacji. Jak wybrać właściwą? Przede wszystkim najpierw należy znaleźć kilka potencjalnych stron internetowych. Aby to zrobić najlepiej posłużyć się wyszukiwarką internetową, np. Google. Wystarczy wpisać słowo ,,klimatyzacja” + wybrane przez nas miasto, np. „klimatyzacja Jaworzno” czy „klimatyzacja Katowice”. Po kliknięciu „wyszukaj” zostaniemy zasypani mnóstwem ofert. Warto porównać zakresy usług oferowanych przez dane firmy, ich ceny, posiadane portfolio oraz certyfikaty i uprawnienia. 

Kiedy mamy już kilka propozycji należy przejść do przeglądania opinii byłych i obecnych klientów firm. To właśnie one powiedzą nam czy współpraca z daną firmą układa się dobrze czy też nie. O polecenie firm montujących klimatyzację warto również zapytać członków swojej rodziny, współpracowników czy znajomych.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF