Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wchodzisz na scenę i masz trzy minuty, by zainteresować jury i publiczność. Kolejny konkurs startupów? Nie, tym razem w szranki stanęli naukowcy - fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy itd. - a wśród nich doktorantka z Krakowa, która w brytyjskim Cheltehnam zdobyła drugie miejsce i Nagrodę Publiczności. W aktualizacji można zobaczyć nagranie jej występu.

robot sprzątający

reklama


FameLab, wymyślony w 2005 r. przez organizatorów Cheltenham Science Festival, bywa porównywany do takich konkursów, jak „Mam talent” czy „Idol”. Czytelnikom Dziennika Internautów może się jednak kojarzyć z prezentacjami startupowców, którzy - mając do dyspozycji tylko kilka minut - muszą przekonać jury i publiczność do poparcia swoich projektów.

Do pierwszej polskiej edycji FameLabu, zorganizowanej przez British Council i Centrum Nauki Kopernik, zgłosiło się 81 młodych naukowców. Pierwsze miejsce i możliwość udziału w międzynarodowym finale zdobyła Monika Koperska, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która - jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony konkursu - na co dzień zajmuje się chemią konserwacyjną. Postarza przedmioty, by po zbadaniu ich za pomocą spektroskopu wykorzystać zdobytą wiedzę w konserwacji przedmiotów, które zestarzały się naturalnie. Sama o sobie mówi „spektroskopistka”.

Polską edycję wygrała, stawiając tezę, że najlepszą formą przechowywania danych jest papier. Dla autorki tego tekstu, która jest informatykiem, stwierdzenie to nie wydaje się dziwne, ale przeciętnego człowieka, który co i rusz słyszy pogłoski o śmierci papieru, może zaskoczyć. Ta teza nie była banalna, bo w XXI wieku namawianie do tego, żeby używać papieru, jest dość oryginalne, a mówienie o tym, że papier jest najtrwalszym nośnikiem, wymaga pewnej odwagi i niezłego uzasadnienia - tłumaczy Irena Cieślińska, wicedyrektorka Centrum Nauki Kopernik, członkini jury.

Jak dowiedział się Dziennik Internautów, 15 czerwca w brytyjskim Cheltenham Monika Koperska wystąpiła z podobną prezentacją i - pokonując kandydatów z innych krajów - zdobyła drugie miejsce oraz Nagrodę Publiczności.

Poniżej, w materiale filmowym udostępnionym przez Polską Agencję Prasową, możecie zobaczyć Monikę Koperską w akcji podczas finału polskiej edycji FameLabu, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik podczas majowej Nocy Muzeów.

Aktualizacja: Jest już dostępne nagranie występu Moniki Koperskiej na międzynarodowym finale konkursu FameLab - można je obejrzeć poniżej:

Zobacz także: Informatyka to nauka nieograniczonych możliwości? (wideo)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag wideotag naukowcytag naukatag Monika Koperskatag konkursytag FameLab