Mój pierwszy leasing samochodu. Jak się do niego przygotować i o czym warto wiedzieć?

12-09-2019, 15:09

Leasing to jedna z najpowszechniejszych i najkorzystniejszych form finansowania firmowego samochodu. Jesteś w trakcie finalizowania transakcji lub dopiero przygotowujesz się do podpisania swojej pierwszej umowy leasingowej? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć oraz w jaki sposób się do tego przygotować.

leasing konsumencki

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę leasingową?

Poszukując atrakcyjnej oferty leasingowej, należy dokładnie zweryfikować warunki, a przede wszystkim obowiązki i przywileje każdej ze stron umowy. Jeśli wstępnie odsiejesz oferty leasingowe, pozostanie Ci sprawdzenie kilku kluczowych elementów umowy. Są to: opłaty, ukryte koszty, kwestia ubezpieczenia i wcześniejsza spłata.

Przed podpisaniem umowy leasingowej sprawdź ogólne warunki umowy, a zwłaszcza doprecyzuj wysokość opłaty wstępnej, raty leasingowe, końcową wartość wykupu i wysokość opłaty manipulacyjnej. Zwykle koszty te określane są procentowo i odnoszą się bezpośrednio do ceny zakupu netto leasingowanego samochodu powiększonej o dodatkowe usługi. Pamiętaj, że wartości opłat leasingowych kształtowane są także przez inne wskaźniki – np. WIBOR. Warto więc dowiedzieć się, co ile miesięcy ulega on zmianie oraz jak istotna jest to zmiana.

Poza jawnymi kosztami zwróć uwagę, czy w umowie leasingowej nie ukryto dodatkowych kosztów. Zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji i sprawdź, czy firma leasingowa nie życzy sobie dodatkowych opłat za wyjazd za granicę oraz czy nie stosuje limitu kilometrów.

Kolejną ważną kwestią jest ubezpieczenie samochodu. Zazwyczaj dzięki współpracy z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi firmy leasingowe mogą zaoferować korzystne warunki ubezpieczenia na leasingowany pojazd. Warto jednak zapoznać się z tymi warunkami oraz sprawdzić, czy odzwierciedlają one rynkowe ceny polis.

Niezwykle ważne jest także to, czy umowa leasingowa pozwala na wcześniejszą spłatę przedmiotu leasingu bez ponoszenia dodatkowych opłat. Niektóre firmy leasingowe zabezpieczają się w ten sposób przed wcześniejszym rozwiązaniem umowy.

Dokumenty potrzebne do zawarcia umowy leasingowej

Wymagane dokumenty będą się różnić zależnie od tego, jaki podmiot reprezentujesz, podpisując umowę leasingową.

W przypadku wspólników spółki prawa handlowego konieczne jest przedłożenie:

  • ważnego przez 3 miesiące wypisu z KRS,
  • umowy spółki w formie aktu notarialnego wraz z wszelkimi aneksami,
  • zaświadczenia o uzyskaniu numeru REGON i NIP.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG, przygotuj:

  • ksero dowodu osobistego i ewentualnie dowodu wspólnika oraz poręczyciela,
  • umowę spółki – jeśli prowadzisz spółkę cywilną,
  • zaświadczenie o uzyskanym numerze REGON i NIP,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz wziąć leasing jako osoba fizyczna, wystarczy, że przygotujesz:

  • ksero dowodu osobistego i drugiego dowodu potwierdzającego tożsamość,
  • ksero dowodu współmałżonka i drugiego dowodu potwierdzającego jego/jej tożsamość.

Niezależnie od tego, czy szukasz leasingu operacyjnego dla swojej firmy, czy interesuje Cię leasing konsumencki w Carsmile znajdziesz możliwie najlepszą formę finansowania nowego samochodu dostosowaną do swoich potrzeb i preferencji.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.