Mobilny internet - gdzie jest najtańszy?

25-05-2010, 08:47

Internet na kartę najlepiej kupić od Ery. Oferty abonamentowe z mniejszym transferem będą tańsze w Play, a te z większym transferem opłacają się w Plusie - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jest jeszcze inny raport przygotowany przez Webhosting.pl, który przedstawia podobne wnioski.

Wyniki przeprowadzonej przez UKE analizy cen mobilnego internetu w Polsce możemy znaleźć w dokumencie PDF na stronach UKE.  W ramach analizy przyjęto ciekawą metodę kalkulacji cen. Nie porównywano cen abonamentu, ale średni miesięczny koszt korzystania z usługi, który jest sumą wszystkich kosztów, ponoszonych przez klienta w ciągu analizowanego okresu korzystania z usługi, podzieloną przez liczbę cykli (miesięcy) korzystania z usługi.

W analizie obliczono także efektywną cenę 1 MB. Ta cena stanowi sumę wszystkich kosztów ponoszonych przez klienta w ciągu analizowanego okresu w przeliczeniu na koszt miesięczny, podzieloną przez miesięczną ilość MB transferu uzyskanych przez klienta z tytułu poniesionych kosztów.

W raporcie porównano oferty operatorów: Orange, Plus, Era, Play, Aster. 

Oferty do 5 GB

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB przez klienta typu post-paid
fot. UKE - Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB przez klienta typu post-paid

Raport opisuje oferty pięciu kategorii. Pierwszą z nich są oferty abonamentowe z limitem do 5 GB. Tutaj najniższe średnie miesięczne koszty korzystania z usługi dla klientów indywidualnych ma Play (32,33 zł). Najdroższa jest oferta iPlusa, przy której średni miesięczny koszt wynosi 51,13 zł.

Minimalne efektywne ceny za 1 MB wynoszą 0,2 zł w Play, Orange Free oraz iPlusie. Wyższe są natomiast w blueconnect oraz u operatora Aster.

Nieco inaczej jest w ofertach dla klientów biznesowych. Tutaj najniższymi średnimi kosztami korzystania z usługi może pochwalić się Era, choć ten operator ma najwyższą efektywną cenę za 1 MB.

Oferty 5-10 GB

Średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem od 5 do 10 GB przez klienta typu post-paid
fot. UKE - Średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem od 5 do 10 GB przez klienta typu post-paid

Drugą kategorią ofert są te z limitem transferu od 5 GB do 10 GB włącznie (zob. str 16). W ofertach dla klientów indywidualnych najlepiej wypada Play (średni koszt - 58,61 zł miesięcznie). Ten operator ma także najniższą efektywną cenę za 1 MB. Najwyższy średni miesięczny koszt znów cechuje iPlusa - 77,13 zł.

W ofertach dla biznesu również najlepiej wypada Play (średni miesięczny koszt to 58,61-60,72 zł w zależności od formy korzystania z usługi). Najdroższa jest oferta iPlusa, za którą średnio zapłacimy 72,78 zł miesięcznie.

Oferty 10-20 GB

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem od 10 do 20 GB przez klienta typu post-paid
fot. UKE - Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem od 10 do 20 GB przez klienta typu post-paid

W tej kategorii najtańszymi usługami dla klientów indywidualnych są iPlus oraz Orange Free (średnio 112 zł/mies.). Droższą ofertą jest blueconnect (ponad 150 zł/mies.). W ofercie blueconnect aktywacja stanowi większą część ceny niż w przypadku innych operatorów.

W przypadku ofert dla biznesu najniższy średni koszt miesięczny cechuje ofertę iPlus (109 zł/mies.). Najdroższy znów okazuje się blueconnect (ponad 119 zł/mies.)

Oferty powyżej 20 GB

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem powyżej 20 GB przez klienta typu post-paid
fot. UKE - Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem powyżej 20 GB przez klienta typu post-paid

W tej kategorii  porównano oferty iPlusa i Orange Free. Dla klientów indywidualnych tańszy jest Orange Free ze średnim miesięcznym kosztem korzystania z usługi wynoszącym nieco ponad 112 zł. Za iPlusa trzeba płacić ponad 162 zł miesięcznie.

Również w ofercie dla firm wygrywa Orange Free z cenami w okolicach 113 zł/mies. Za usługi iPlusa trzeba płacić powyżej 158 zł/mies.

Oferty przedpłacone

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu przez klienta typu pre-paid
fot. UKE - Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu przez klienta typu pre-paid

W tej kategorii wygrywa blueconnect ze średnim kosztem miesięcznym w okolicach 28 zł. Najdroższy jest iPlus - średni koszt miesięczny ponad 78 zł. W cenie iPlusa najwyższy udział stanowi cena zestawu startowego (81%). Dla porównania w ofercie Play ten udział wynosi 25%. 

Minimalne efektywne ceny za 1 MB są najwyższe w blueconnect (43 gr) oraz iPlusie (37 gr). W Orange Free i Play Online te ceny wynoszą odpowiednio 4 i 2 gr. 

Inne wnioski

UKE zauważa, że w tym roku operatorzy utrzymali wiele ofert z zeszłego roku, ale powiększyła się liczba modemów USB oraz kart ExperssCard oferowanych za złotówkę. Z drugiej strony sieci ograniczają ogólną ilość oferowanych urządzeń, a w niektórych przypadkach w ogóle odchodzą od standardu PCMCIA.

Operatorzy znacząco podnieśli najwyższe limity miesięcznych transferów danych: z 14 do 36 GB w ofertach Orange Free, z 16 do 20 GB w ofertach blueconnect, z 19,5 do 37 GB w ofertach iPlus oraz z 1 do 2 GB w ofercie Aster. Z drugiej strony na rynku dostępnych jest mniej ofert o niskich limitach transferu - już tylko PTC i Aster oferują limity niższe niż 1 GB.

W trakcie analizy zaobserwowano poprawę jakości obsługi infolinii sieci. Otrzymano zdecydowanie mniej aniżeli w sierpniu ubiegłego roku informacji niespójnych lub nieprawdziwych. Konsultanci wykazywali się zdecydowanie większą cierpliwością podczas często przekraczających 30 min rozmów. W dalszym ciągu jednak zdarzają się rozbieżności między informacjami dostępnymi na stronach internetowych oraz w ramach informacji telefonicznej.

Jeszcze jeden raport

Nie tylko UKE wydał ostatnio raport na temat internetu mobilnego. Warto też zajrzeć do raportu przygotowanego przez Webhosting.pl. Ten raport zwraca uwagę na konieczność dopasowania oferty do potrzeb klienta - dotyczy nie tylko cen, ale też szerzej opisuje charakter poszczególnych usług.

W raporcie Webhosting.pl usługa Play Online zdobyła wyróżnienie w kategorii "mobilny Internet dla studenta" za skrojone na miarę pakiety internetowe w najlepszych cenach oraz możliwość obniżenia kosztów mobilnego internetu nawet o 50%.

iPlus to wybór redakcji w kategorii "mobilny Internet dla najbardziej wymagających" – za duży wybór taryf, modemy w atrakcyjnej cenie, możliwość pobierania danych z prędkością do 21,6 Mbit/s oraz iPlusopobieracz, czyli dodatkowe 100 GB transferu danych w godzinach nocnych.

Z kolei Orange Business Everywhere zdobył wyróżnienie w kategorii "mobilny Internet dla biznesu" za wysoką niezawodność oraz niski koszt 1 GB transferu danych w droższych taryfach. Dodatkowy plus za duży zasięg sieci obejmujący ponad 60% populacji w technologii UMTS/HSDPA i 99,51% populacji w EDGE.


Źródło: UKE, Webhosting.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy