Związek telefonów komórkowych z rakiem jest niepewny, ale gromadzone dowody zdają się wskazywać na jego brak - uważają naukowcy z Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Czy to znaczy, że WHO myliła się, klasyfikując komórki jako "możliwie rakotwórcze"? Nie, niekoniecznie.
Ostatnio głośno było o tym, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała telefony komórkowe za "możliwie rakotwórcze". To jednak nie oznacza, że został wyznaczony jakiś trend w myśleniu o telefonach komórkowych w kontekście zdrowia publicznego. Można nawet powiedzieć, że dyskusja się nasiliła.
WHO, uznając komórki za "możliwie rakotwórcze", nie wykonała żadnych badań, a jedynie przeanalizowała istniejące już zasoby wiedzy. Podobną analizę przeprowadzili naukowcy z Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Swoje wnioski opublikowali oni w czasopiśmie Environmental Health Perspectives, w artykule pt. Mobile Phones, Brain Tumours and the Interphone Study: Where Are We Now?
Uczeni przyjrzeli się różnym badaniom dotyczącym związku komórek z rakiem. Pod uwagę wzięto także głośne badanie Interphone, zapoczątkowane w latach 1998-99, którego wyniki opublikowano w ubiegłym roku. Badanie to obejmowało ponad 5 tys. osób z 13 krajów, skupiało się na czterech rodzajach raka i było prowadzone na szeroką skalę przez wiele instytucji.
Naukowcy z ICNIRP uważają, że deficyty metodologiczne utrudniają wyciąganie wniosków z badania Interphone i to samo dotyczy innych badań (epidemiologicznych, biologicznych). Da się też zauważyć, że na przestrzeni ostatnich 15 lat liczba użytkowników telefonów komórkowych gwałtownie wzrosła, ale nie zaobserwowano szczególnego wzrostu ryzyka wystąpienia raka mózgu u osób dorosłych. Brakuje danych dotyczących występowania raka mózgu u dzieci i w okresie poprzedzającym ostatnie 15 lat. Brakuje też wiedzy na temat mechanizmu biologicznego, który miałby wyzwalać raka w wyniku narażenia na promieniowanie telefonów komórkowych.
Ostatecznie naukowcy z ICNIRP uznali, że choć w temacie związku komórek z rakiem pozostaje trochę niepewności, gromadzone dowody zdają się przemawiać przeciwko hipotezie, że korzystanie z telefonu komórkowego powoduje raka mózgu u osób dorosłych.
Powyższe nie oznacza, że ICNIRP nie zgadza się z WHO. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia musieli w obliczu wątpliwości zakwalifikować komórki do pewnej grupy zjawisk. Uznali, że komórki mogą być rakotwórcze i tyle. Naukowcy pracujący dla ICNIRP zajęli się natomiast kwestią związku pomiędzy korzystaniem z komórek i występowaniem raka, ostatecznie stwierdzając, że tego związku raczej nie ma.
Jeszcze innym problemem jest pozycja, jaką we współczesnych społeczeństwach zajęły telefony komórkowe. Nawet gdyby potwierdzono związek telefonów z rakiem, to trudno oczekiwać, że ludzie przestaną z nich korzystać.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|