Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Korekta deklaracji PIT może umożliwić uniknięcie negatywnych konsekwencji złożenia błędnej deklaracji przez podatnika. Należy jednak pamiętać, że stanie się tak tylko w przypadku złożenia korekty w sposób prawidłowy. Dlatego tak ważne jest zebranie tylko prawidłowych informacji na temat korekty deklaracji PIT i wyeliminowanie powstających i funkcjonujących mitów.

Mity o korekcie deklaracji PIT

MIT numer 1: Korekta deklaracji może być złożona tylko w tej samej formie co deklaracja

Ustawodawca zdecydował, że prawo do złożenia korekty deklaracji podatkowej polega na przygotowaniu kolejnej deklaracji podatkowej. Zgodnie z art. 81§2 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.): Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji

Nie ma tutaj jednak ograniczenia w rodzaju (formie) złożonej deklaracji. Oznacza to, że zarówno deklaracje jak i jej korektę można opracowywać we wszystkich dozwolonych formach i sposobach. Na przykładzie PIT 37 – jeżeli deklarację można przygotować i złożyć w formie tradycyjnej, elektronicznej i Twój e-PIT tak samo będzie można przygotować korektę deklaracji. I nie ma tutaj znaczenia, w jaki sposób został przygotowany pierwotny formularz – korekta nie musi stanowić tej samej formy. W praktyce oznacza to, że podatnik przygotowując i składając korektę deklaracji PIT ma zasadniczo dowolność w zakresie jej formy (o ile tylko dany rodzaj PIT je przewiduje). 

korekta epit 37

MIT numer 2: Korekta powinna obejmować tylko elementy poprawiane

Jednym z najczęstszych błędów związanych z korektą PIT jest przygotowywanie i składanie tylko tych części (lub nawet pozycji), które podatnik chce poprawić. W ten sposób do organu trafia tylko poprawiana część zeznania podatkowego, a reszta pozostaje niewypełniona. Jest to niepoprawna praktyka. Zgodnie z zasadami korekty deklaracji podatnik powinien przygotować całą (w rozumieniu pełną) nową deklarację. Dzięki temu korekta np. PIT 37 stanowi całość zeznania podatkowego dotyczącego danego podatnika i zastępuje w całości poprzednie zeznanie podatkowe. Jeżeli podatnik złoży i przygotuje tylko części poprawiane jako błędne deklaracja PIT będzie niepełna i niepoprawna.

MIT numer 3: Korektę deklaracji można złożyć zawsze

Część podatników, pomimo odkrycia błędów w swojej deklaracji PIT nie chce ich korygować licząc na to, że urząd skarbowy tego nie zauważy. Działanie to wspiera również mit, który stwierdza, że zawsze korektę deklaracji można złożyć w każdym momencie (zawsze). Nie jest to jednak prawdą. 

Ustawodawca jasno określił sytuacje, w których prawo do złożenia korekty deklaracji PIT zostaje ograniczone. Co ważne ograniczenia te dotyczą korekt składanych w ramach różnych formularzy podatkowych, w tym najpopularniejszych deklaracji takich jak PIT 36 i PIT 37. Zgodnie z art. 81b Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.): Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Prawo to (do złożenia korekty deklaracji podatkowej) jednak z założenia jest przywracane po zakończeniu kontroli pod warunkiem, że w dany zakres nie został określony decyzją podatkową (cytat: w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag PIT 37tag PITtag mitytag korekta PITtag e-PITtag deklaracje podatkowe