Rozwój cloud computingu wygeneruje do 2015 roku prawie czternaście milionów nowych miejsc pracy na całym świecie. Oznacza to, że rozwiązania chmurowe nie tylko wspierają rozwój firm, ale również dynamicznie poprawiają kondycję gospodarek krajowych i światowy wzrost ekonomiczny - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowa firmę analityczną IDC na zlecenie Microsoftu.
reklama
Firma IDC przeanalizowała trendy w wydatkach na rozwiązania chmurowe w ponad 40 państwach i na ich podstawie przygotowała prognozę wzrostu liczby miejsc pracy wskutek tych inwestycji. Wyniki badania pokazują, że ponoszenie mniejszych wydatków na IT, w związku z przyjęciem przez organizacje modelu cloud computing, oznacza w rezultacie więcej środków finansowych do dyspozycji firm.
- Cloud computing z roku na rok staje się najważniejszym elementem innowacyjnych gospodarek. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nowe technologie informacyjne i komunikacyjne sprawiają, że dużo prościej i taniej można założyć i prowadzić firmę, zarówno w sektorach tworzących rozwiązania IT, jak i tych, które je wykorzystują - mówi Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoftu.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Microsoft wynika też, że innowacje w obszarze IT, powstałe za sprawą przetwarzania danych w chmurze, mogą wygenerować przychody w wysokości 1,1 bln dol. rocznie, co w połączeniu z wydajnością, jaką oferują rozwiązania cloud computing, doprowadzi do znaczących reinwestycji w firmach i wzrostu zatrudnienia.
Według badań IDC 14 mln nowych miejsc pracy, które powstaną w związku z rozwojem cloud computingu w latach 2011-2015, rozłoży się mniej więcej równo między małe i duże firmy. Jednocześnie IDC przewiduje, że małe i średnie firmy będą wdrażać usługi chmurowe szybciej niż duże przedsiębiorstwa, które często są ograniczone istniejącymi inwestycjami poczynionymi w funkcjonującą już w firmach infrastrukturę.
Czytaj też: Google Play - chmurowa rozrywka w nowej odsłonie (wideo)
Z badań wynika, że liczba miejsc pracy, dla których katalizatorem będzie przetwarzanie danych w chmurze, będzie poniekąd proporcjonalna do rozmiaru poszczególnych branż. W niektórych sektorach, takich jak usługi profesjonalne i handel detaliczny, wysoki odsetek małych i średnich firm zwiększy popularność usług chmurowych. W innych, takich jak bankowość, obawy o bezpieczeństwo danych i wewnętrzne regulacje spowolnią przejście do chmury publicznej, ale przyczynią się do popularyzacji rozwiązań w modelu chmury prywatnej. Trzy branże, które według IDC mają do 2015 roku wygenerować najwięcej miejsc pracy związanych z chmurą, to sektor komunikacji i mediów (2,4 mln), bankowość (1,4 mln) oraz produkcja jednostkowa (1,3 mln).
Jednocześnie największy udział w tworzeniu nowych miejsc pracy będą miały rynki wschodzące, zwłaszcza Chiny i Indie, gdzie do 2015 roku ma łącznie powstać niemal 6,8 mln miejsc pracy związanych z chmurą. Po części wynika to z rozmiaru siły roboczej, a po części z tego, że chińskie i indyjskie firmy często nie są obciążone inwestycjami w tradycyjne systemy informatyczne.
IDC prognozuje, że niemal 1,2 mln nowych miejsc pracy związanych z chmurą powstanie do 2015 roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Procentowy przyrost nowych miejsc pracy w okresie od 2012 do 2015 roku pokazuje jednak, że najszybszy rozwój rynku pracy będzie miał miejsce w Ameryce Łacińskiej: Kolumbii (389%), Brazylii (386%) i Meksyku (382%). W Polsce liczba miejsc pracy związanych z chmurą wzrośnie o 168%, co plasuje nasz kraj w pierwszej dziesiątce światowego zestawienia.
Partner serwisu o Cloud Computing - "Firma w Chmurze" oferuje:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|