Milion aut elektrycznych na polskich drogach - marzenie czy niedaleka rzeczywistość?

04-04-2019, 20:40

Rynek elektromobilności rozwija się bardzo dynamicznie, jednak głównie za granicą. Pozycję lidera pod tym względem zajmują Chiny. Europa nie pozwala sobie na pozostawanie w tyle. Wszystkie tutejsze koncerny samochodowe na lata 2020-2021 przewidują produkcję kilku modeli aut elektrycznych. Polacy muszą działać, aby nie zostać w tyle.

Powstało założenie, że do 2025 roku na polskich dorgach ma się pojawić milion samochodów elektrycznych. Czy jest to możliwe do osiągnięcia? Niekoniecznie...

Zdaniem Włodzimierza Ehrenhalta, wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia Energetyki Odnawialnej (SEO) konieczne jest związanie się Polaków z zagranicznym koncernem. Ehrenhalt dodaje, że historycznie najbliższy i najdłużej obecny na polskim rynku jest Fiat. Rozpoczęcie wspólnej produkcji elektrycznych samochodów byłoby jego zdaniem bardzo korzystne. Początkiem współpracy mógłby być Fiat 500, przy czym Polska w tym przedsięwzięciu powinna zająć miejsce dostawcy części – płyt podłogowych czy akumulatorów. Jego zdaniem nie należy spodziewać się własnego, masowego produktu w postaci auta elektrycznego. 

Szansą dla polskiego przemysłu jest także wyspecjalizowanie się w konkretnej branży. Mogą być nią elektroładowarki. Sektor ten na pewno będzie się rozwijać. Prawdopodobnie proces wymiany samochodów spalinowych na elektryczne zajmie jeszcze kilkadziesiąt lat. 

Polska jest niestety jedynym krajem w Europie, w którym sprzedaż elektryków spadła. Przyczyną jest brak odpowiednich mechanizmów i zachęt w naszym kraju. To także niepewność, co do źródła prądu, który zasili auta elektryczne. Jeśli miałby pochodzić z elektrowni węglowych, takie rozwiązanie nie miałoby sensu, na co wskazał ekspert.

Źródło: eNewsroom.pl


Następny artykuł » zamknij

Nie daj się okraść. Reaguj!

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930