Mieszkania nowe i używane w podobnych cenach

20-12-2018, 14:35

Wiele osób myśli, że za nowe mieszkanie trzeba zapłacić więcej niż za to z drugiej ręki. W rzeczywistości różnice cenowe wcale nie są tak duże, a zdarza się nawet, że używane lokum jest droższe od tego wprost od dewelopera.

mat partnera

Zarówno nowe, jak i używane mieszkania mają swoje zalety i wady. Przy poszukiwaniu dla siebie idealnego miejsca do zamieszkania czy też jako sposób na zainwestowanie pieniędzy warto więc przeanalizować, co sprawdzi się najlepiej. Co ciekawe, pod kątem kosztów ceny mieszkań nowych i używanych wcale nie odbiegają od siebie tak znacznie. Gdzie można odczuć to w najwyższym stopniu i z czego to wynika?

Małe różnice cenowe w dużych miastach

Niewielkie różnice w cenach mieszkań nowych i używanych widać w szczególności w dużych miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy też w Gdańsku. W mniejszych miejscowościach ceny nadal pozostają dość odległe od siebie – tam musimy zapłacić więcej za mieszkania nowe, zrealizowane przez deweloperów. Zgodnie z danymi podanymi przez Narodowy Bank Polski, za jeden metr kwadratowy nowego mieszkania w stolicy, zapłacimy średnio o około 3% więcej niż w przypadku rynku wtórnego. Oczywiście, jest to wartość uśredniona, ponieważ zdarza się, że mieszkanie używane jest droższe niż to, które oferuje deweloper w Warszawie.

Z czego wynika mała różnica w stawkach na rynku pierwotnym i wtórnym?

Niewielkie różnice w cenach mieszkań nowych oraz używanych wynikają głównie z ich lokalizacji. Mieszkania używane znacznie częściej znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, czyli głównie w centrach miast. Z kolei deweloper w Warszawie najczęściej realizuje swoje inwestycje poza ścisłym centrum, gdzie również koszt ich realizacji ze względu na ceny działek jest niższy. Wobec tego osoby, które chcą zamieszkać w centrum miasta, muszą skupić się przede wszystkim na rynku wtórnym, ponieważ to właśnie na nim wybór lokali będzie największy. Inwestorzy, którzy chcą zdecydować się na mieszkania nowe, muszą często zrezygnować z lokalizacji w ścisłym centrum miasta. Aktualne ceny mieszkań na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym można znaleźć już teraz on-line.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. sdecoret


fot. elenabsl

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: