Microsoft Word Intruder - ciekawe narzędzie do tworzenia złośliwego oprogramowania

Jakub Janaszkiewicz 14-09-2015, 21:35

Microsoft Word Intruder (MWI) to narzędzie stworzone przez rosyjskiego programistę, które nawet laikowi pozwala w łatwy i zautomatyzowany sposób tworzyć szkodliwe oprogramowanie. Badacz SophosLabs, Gabor Szappanos, postanowił rozłożyć je na czynniki pierwsze.

Narzędzia do tworzenia złośliwego oprogramowania nie są niczym nowym – pierwsze z nich (VCL, PS-MPC) tworzone były już na początku lat 90 i działały w środowisku MS-DOS. Narzędzia te pozwalały osobom bez zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania czy budowy systemów operacyjnych stać się częścią społeczności hakerów.

Dziś rola tego typu narzędzi jest zupełnie inna – stały się źródłem zarabiania pieniędzy. Choć złośliwe oprogramowanie w MS Office nie jest już tak popularne jak w latach 90, to narzędzia do jego tworzenia nadal istnieją, a najpopularniejszym z nich jest wspomniany wcześniej Microsoft Word Intruder, stworzony przez rosyjskiego programistę znanego jako Objekt.

Nabywca programu może za niewielką opłatą umieścić złośliwe oprogramowanie w spersonalizowanych dokumentach RTF, a następnie rozesłać je do potencjalnych ofiar. Co ciekawe, użytkownicy muszą przestrzegać regulaminu! Twórca programu wymaga od nich dyskrecji – nie ma ograniczeń co do rodzaju tworzonego malware, jednak użytkownik musi zadeklarować, że nie będzie przeprowadzał dystrybucji zakrojonych na szeroka skalę i ściągał na siebie niepotrzebnej uwagi. Czy taki model się sprawdza?

- Mimo że narzędzie Microsoft Word Intruder reklamowane jest jako rozwiązanie do ataków targetowanych, które zazwyczaj kojarzone są z atakami na instytucje państwowe, wydaje się, że jego użytkownikami są głównie cyberprzestępcy skupieni na zarabianiu pieniędzy, przeprowadzający mniejsze, niestandardowe kampanie malware. Dzięki MWI powstały trojany bankowe, boty czy narzędzia zdalnego dostępu: MWI stworzył i dostarczył je wszystkie bez ściągania na siebie niepotrzebnej uwagi - mówi Gabor Szappanos z SophosLabs.

Malware stworzone przez MWI można podzielić na dwa typy: droppery i downloadery. Te pierwsze instalują złośliwe oprogramowanie ukryte w plikach RTF bezpośrednio na komputerze ofiary, podczas gdy downloadery pobierają dodatkowy kod, komponenty lub inne złośliwe pliki z adresów URL ukrytych w dokumencie.

Więcej na temat narzędzia Microsoft Word Intruder można przeczytać w pełnej wersji raportu.

Czytaj także: Pierwszy ransomware na Androida, który zmienia PIN


Źródło: Sophos
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31