Microsoft i Yahoo łamały prawa autorskie

01-07-2009, 13:00

Nie tylko piraci mogą stanąć przed sądem z powodu naruszenia praw autorskich. Zdaniem organizacji Music Copyright Solutions (MCS) firmy Microsoft, Yahoo i Real korzystały z niewłaściwej licencji, udostępniając muzykę w ramach swoich usług. Pozew trafił już do sądu okręgowego w Tennessee.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pozew złożyła organizacja MCS Music America Inc. wraz z innymi organizacjami oraz autorami piosenek (z pozwem można się zapoznać na stronie Scribd.com). W dokumencie czytamy, że firmy Microsoft, Yahoo i RealNetoworks mogły naruszyć prawa autorskie poprzez oferowanie niektórych utworów w ramach usług Yahoo Music Service, Rhapsody i sklepu Zune na licencji, która dotyczy tylko praw do nagrań.

Zdaniem autorów pozwu licencja na samo nagranie jest niewystarczająca, jeśli muzyka udostępniana jest w postaci strumienia "na żądanie" lub w ramach subskrypcji, która umożliwia słuchanie pobranych utworów (tzw. Limited Download).

- Pozwany musi otrzymać nie tylko prawa do nagrania dźwiękowego, ale także prawa do zasadniczej kompozycji muzycznej, która jest zrealizowana we wspomnianym nagraniu dźwiękowym – czytamy w pozwie.

Autorzy pozwu chcą, aby sąd stwierdził, że doszło do naruszenia praw autorskich. Chcą też usunięcia spornych utworów z serwisów i oczywiście odszkodowania – 150 tys. USD za każde naruszenie. W dokumencie wymieniono ponad 200 piosenek, więc kwota odszkodowania mogłaby być kolosalna.

Spór prawdopodobnie nie będzie się ciągnął długo i zostanie zakończony ugodą, jednak samo złożenie takiego pozwu jest niepokojące, na co zwraca uwagę Matt Rosoff w serwisie CNET. Zauważa on, że do procesu zawsze teoretycznie może dojść i możliwe, że stroną wygraną byliby właściciele praw autorskich. To stworzyłoby wokół muzycznych usług online atmosferę niepewności prawnej, która z pewnością nie sprzyjałaby rozwojowi tych usług.

Niepokojące jest również to, że organizacja rzekomo broniąca interesów twórców zaatakowała duże firmy prowadzące legalne, płatne serwisy. Na tych serwisach wytwórnie muzyczne także zarabiają. Agresywna postawa wobec "piratów" może być zrozumiała, ale agresja kierowana w stronę partnerów upowszechniających i sprzedających muzykę wydaje się bardzo niepokojąca.


Źródło: CNET, Scribd.com


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.