Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Microsoft chce zwiększyć otwartość swoich produktów

26-02-2008, 22:12

Producent systemu Windows poinformował o wprowadzeniu zmian w zakresie technologii i procedur biznesowych, które mają na celu m.in. zwiększenie otwartości i zgodności operacyjnej produktów firmy. Jak informują przedstawiciele Microsoftu jest to reakcja firmy na orzeczenie Europejskiego Sądu Pierwszej Instancji (CFI) z września 2007 r.

ciąg dalszy...

Microsoft wskaże także na swojej witrynie WWW, które protokoły są chronione patentami oraz będzie udzielać na nie licencji na - jak zapewnia - rozsądnych, niedyskryminujących warunkach, za niską opłatą tantiemową. Jako ułatwienie dla osób zainteresowanych takimi licencjami, Microsoft udostępni również wykaz konkretnych swoich patentów i zgłoszeń patentowych dotyczących każdego protokołu.

Firma z Redmond zobowiązała się ponadto nie wytaczać procesów sądowych twórcom oprogramowania z otwartym dostępem do kodu źródłowego w przypadku implementacji takich protokołów oraz niekomercyjnej dystrybucji takiej implementacji. Twórcy tacy będą mogli używać bezpłatnie wspomnianej dokumentacji w celu opracowywania produktów.

Natomiast przedsiębiorstwa mogą dystrybuować komercyjnie taką implementację protokołów pod warunkiem uzyskania licencji patentowej od firmy Microsoft.

Microsoft udostępni programistom dokumentację obsługi standardów branżowych, w tym ich rozszerzeń mających wpływ na zgodność operacyjną z innymi implementacjami danego standardu. Dokumentacja ta zostanie opublikowana na witrynie WWW firmy Microsoft i będzie dostępna bezpłatnie, bez licencji. Producent zapowiedział ponadto, że udostępni wykaz swoich patentów dotyczących takich rozszerzeń oraz będzie udzielać licencji na te patenty na rozsądnych, niedyskryminujących warunkach.

Kolejnym punktem w przeobrażeniu polityki giganta z Redmond jest udoskonalenie Office 2007 w celu zapewnienia większej elastyczności formatów dokumentów. Microsoft zapowiedział, że zaprojektuje nowe interfejsy API do aplikacji Word, Excel i PowerPoint pakietu Office 2007, tak aby umożliwić programistom zapewnienie obsługi dodatkowych formatów, a użytkownikom ustawienie tych formatów jako domyślnych przy zapisywaniu dokumentów.

Microsoft zapowiada również uruchomienie inicjatywy zgodności operacyjnej z oprogramowaniem z otwartym dostępem do kodu źródłowego. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie zgodności operacyjnej pomiędzy technologiami komercyjnymi i społecznościowymi opartymi na otwartym dostępie do kodu źródłowego a produktami firmy Microsoft. W ramach inicjatywy firma chce zapewnić zasoby i udogodnienia, takie jak laboratoria, wstawki, dokumentację techniczną oraz możliwości bieżącej współpracy przy rozwijaniu produktów.

Amerykański producent oprogramowania chce również uruchomić inicjatywę w zakresie zgodności operacyjnej dokumentów, której celem będzie zapewnienie możliwości wymiany danych pomiędzy powszechnie stosowanymi formatami.

Sonda
Czy wierzysz, że Microsoft wypełni swoje deklaracje z 21 lutego 2008 r.
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

W realizacji powyższych zamierzeń ma pomóc firmie Microsoft rada IEC, organizacji doradczej złożonej głównie z dyrektorów ds. informatycznych i ds. technicznych ponad 40 przedsiębiorstw i instytucji rządowych z całego świata.

- Ogłoszone przez nas teraz inicjatywy oznaczają zobowiązanie do realizacji decyzji CFI w części odnoszącej się do zasad zgodności operacyjnej naszych produktów. W najbliższych tygodniach będziemy podejmować dalsze kroki w celu realizacji pozostałej części orzeczenia CFI. Zamierzamy w pełni informować o tym Komisję Europejską, aby mogła ona ocenić wszystkie nasze działania – powiedział Brad Smith, radca prawny firmy Microsoft.

Jak na razie Komisja Europejska podchodzi do nowych, całkiem obiecujących, deklaracji Microsoftu z dużym dystansem.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij