MiastOnline, czyli miasto online według Cisco
W dniach 9-10 listopada, podczas konferencji Cisco Expo w Warszawie, firma Cisco zaprezentowała wystawę Cisco MiastOnline, która przedstawiała możliwości rozwoju miast dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań informatycznych.
reklama
Nowością na tegorocznej edycji konferencji Cisco Expo była zorganizowana po raz pierwszy w Polsce, wystawa Cisco MiastOnline prezentująca przykłady wykorzystania rozwiązań Cisco Unified Communications w przedsiębiorstwach i organizacjach z różnych branż.
Przechadzając się ulicami Cisco City można było zobaczyć, jak wygląda nowoczesna komunikacja w szpitalu, zapukać do drzwi urzędu czy obejrzeć pokój hotelowy wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne. Na wystawie pokazane zostało także mieszkanie wyposażone w systemy Triple-Play, umożliwiające korzystanie z usług telefonii, internetu oraz wideo na żądanie.
Jak może wyglądać MiastOnline wyjaśnił Paweł Malak, dyrektor generalny Cisco Poland. Podstawą takiego rozwiązania jest dostępny dla wszystkich mieszkańców szybki dostęp do internetu - od 12 Mb/s do 1 Gb/s. Po nawiązaniu bezpiecznego połączenia uzyskają oni dostęp do kanałów cyfrowej telewizji HDTV i plików wideo, a także tysięcy kanałów radiowych.
Będą mogli nawiązywać tanie połączenia telefoniczne oraz prowadzić wideokonferencje z przyjaciółmi i rodziną. Uzyskają także opcję monitorowania mieszkań i zarządzania sprzętem AGD ze oddalonych lokalizacji.
Podczas Cisco Expo 2006 zaprezentowano także rozwiązania, które wpłyną na wiele innych aspektów życia mieszkańców miast online, m.in.: rozwiązania dla edukacji, służby zdrowia, hotelarstwa, bankowości, administracji, biur i zakładów produkcyjnych.
Wiele miast na całym świecie już teraz zmienia wizję miasta przyszłości w rzeczywistość. Przynajmniej 40 miast w Europie już planuje lub tworzy infrastruktury szerokopasmowe. Przedstawiciel Cisco poinformował, że rozwiązania tej firmy wdrażane są m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Polsce.
Jednym z przykładów rozbudowy miejskiej sieci informatycznej w oparciu o rozwiązania Cisco jest Urząd Miejski we Wrocławiu. Jak twierdzi Cisco nowa sieć miejska umożliwiła władzom lokalnym podwyższenie efektywności pracy bez zwiększania kosztów. Zdaniem przedstawiciela firmy mieszkańcy Wrocławia mają teraz łatwiejszy, całodobowy dostęp do szerokiego zakresu usług administracyjnych. Lepiej zorganizowana i poinformowana jest także obsługa klienta w urzędach, w których zainstalowano ekrany plazmowe informujące mieszkańców, jakie sprawy załatwiane są w danym okienku i do którego stanowiska należy podejść.
Według Cisco wprowadzone zmiany spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem nie tylko mieszkańców, ale i sektora biznesu, który teraz ma sprawny i znacznie szybszy kontakt z przedstawicielami władzy. Podobne rozwiązania przyszłości wdrażane będą w również w Krakowie, Łodzi, Lublinie, Płocku, Słupsku, Nysie i w innych miastach - zapowiedzieli przedstawiciele firmy.