Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Megaustawa bez poprawek, petycje nadal bez e-podpisu. Przegląd (e)prawny 17.06.2016

17-06-2016, 15:12

Co w tym tygodniu przyjął Senat oprócz ustawy antyterrorystycznej? Co wywalczył dla nas Rzecznik Praw Obywatelskich i czy pisanie o włosach Trumpa może być niebezpieczne? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Senat: megaustawa

Wczoraj Senat zajmował się nie tylko ustawą antyterrorystyczną. Wyższa Izba Parlamentu uchwaliła nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Był to rządowy projekt, przyjęty wcześniej przez Sejm jednogłośnie.

Nowelizacja wdraża dyrektywę unijną w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej. Jej celem jest usunięcie barier administracyjnych i prawnych w procesie inżynieryjno-budowlanym, które blokują rozwój sieci szerokopasmowych. Będzie to możliwe przez intensywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej, lepszą współpracę w zakresie planowania prac inżynieryjno-budowlanych oraz usunięcie przeszkód w dostępie przedsiębiorców telekomunikacyjnych do budynków i infrastruktury w budynkach. 

Senat: odnawialne źródła energii

Senat wprowadził 17 poprawek, głównie legislacyjnych i doprecyzowujących, do nowalizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza zasady dotyczące wytwarzania i wykorzystywania na własne potrzeby energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacjach, zmienia definicję instalacji OZE, dokonuje zmian w aukcyjnym systemie wsparcia, wprowadza możliwości efektywniejszego wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów biomasy. Na wsparcie w systemie aukcji będą mogły liczyć technologie, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Mniejsze wsparcie przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca.

Wywalczył nam petycje bez e-podpisu

Rzecznik Praw Obywatelskich załatwił z powodzeniem jedną sprawę! Nowe prawo dotyczące e-podpisów miało przy okazji zmieniać ustawę o petycjach, uniemożliwiając wniesienie petycji po prostu mailem. Czemu tak zdecydowano? Nie wiadomo. RPO interweniował w tej sprawie i udało się. Tak jak dotychczas, e-petycje będą mogły być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ale nie będzie to wymóg obligatoryjny - wynika z autopoprawki zgłoszonej przez Ministra Rozwoju do projektu ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.

Rząd o "tarczy prywatności"

Warto wiedzieć, że na stronie Ministerstwa Cyfryzacji znajdziemy stanowisko rządu w sprawie tzw. „tarczy prywatności” (EU-US Privacy Shield) i "umowy parasolowej". Tarcza prywatności jest przez Rząd RP oceniana jako instrument, który umożliwi łatwe i szybkie przekazywanie danych osobowych z terytorium Unii Europejskiej, w tym Polski, do USA, przy zapewnieniu większej pewności prawnej, a jednocześnie w sposób zapewniający większe poszanowanie praw osób, których dane są przekazywane, niż to miało miejsce w przypadku "bezpiecznej przystani". W dokumencie odnotowano jednak, że rząd jest świadomy zastrzeżeń do "tarczy". 

Lawina skarg na Iplę

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiło wiele skarg na Cyfrowy Polsat. Klienci wykupili pakiet na mecze z mistrzostw Euro 2016, ale jakość transmisji pozostawia wiele do życzenia. Cyfrowy Polsat mimo wszystko uważa, że nie ponosi za to odpowiedzialności. O sprawie pisze Forsal.pl

Unijnej walki z radykalizmem ciąg dalszy

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła dalsze środki mające wspierać państwa członkowskie w zapobieganiu i przeciwdziałaniu radykalizacji postaw prowadzącej do terroryzmu. Komisja chce działać w siedmiu obszarach, a pierwszym z nich jest zwalczanie propagandy terrorystycznej i zjawiska nielegalnej mowy nienawiści w internecie. Szczegóły można znaleźć w dokumencie na stronie KE

Nowy serwis ANR

W dniu wczorajszym (15 czerwca) Agencja Nieruchomości Rolnych uruchomiła specjalny serwis internetowy poświęcony nowym przepisom regulującym obrót nieruchomościami rolnymi. Serwis dostępny jest pod adresem gospodarstwopolska.pl. Prezentuje on w przystępnej formie zapisy nowej Ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz zmianie niektórych innych ustaw uchwalona przez Sejm 14 kwietnia 2016 r. Odbiorcami serwisu mają być nie tylko sami rolnicy, ale wszystkie osoby zainteresowane gruntami rolnymi. 

Obywatelu! Bierzesz za dużo leków

The Daily Beast opisuje przerażającą historię człowieka, który został aresztowany gdyż... zdaniem władzy brał za dużo leków. To sprawka walczącej z narkotykami agencji DEA, która interesuje się uzyskiwaniem informacji o przepisywanych lekach jedynie na podstawie "wezwania administracyjnego". Logika podpowiada, że dostęp do informacji o przypisanych lekach stanowi raczej poważną ingerencję w prywatność, ale DEA jest innego zdania. 

W Polsce to jeszcze nie problem, ale nasza służba zdrowia też się informatyzuje. Lada dzień e-recepta będzie normą. Czy podobny problem nie pojawi się u nas?

Ukradzione balony

Google miała kiedyś pomysł na roznoszenie internetu balonami. Był to tzw. projekt Loon. Teraz okazuje się, że również inna firma myślała o takich balonach i projekt Loon może naruszać dwa patenty z początku XXI wieku! Nigdy nie wiesz, czy Twój futurystyczny pomysł nie jest już opatentowany! O sprawie pisze The Verge.

Ryzykowne pisanie o włosach Trumpa

Gawker Media ma ciekawe nowe wyzwanie prawne. Dziennikarz z Gawker opublikował fascynujący i obszerny materiał na temat kosztownych zabiegów utrzymania fryzury Donalda Trumpa. Teraz firma zajmująca się rzekomo utrzymaniem tych włosów twierdzi, że artykuł był zniesławiający i stanowił naruszenie prywatności. I kto by pomyślał, że tyle zamieszania można zrobić wokół fryzury podstarzałego polityka? O szczegółach pisze The Verge


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: