Megapanel - zmiany w sposobie liczenia oglądalności

03-07-2009, 22:37

Majowe wyniki Megapanelu mogą przynieść zauważalny, kilkunastoprocentowy wzrost zasięgów witryn internetowych - informują przedstawiciele firmy PBI oraz Gemius. Będzie to miało związek ze zmianami w metodzie liczenia. Odbiorcy badania uzyskają ponadto bardziej funkcjonalny dokument w nowym układzie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wiele osób krytykowało badanie Megapanel za metody zbierania danych nieprzystające do rzeczywistości i zaniżanie realnych wyników. Twórcy badania postanowili sprostać oczekiwaniom i już w marcu bieżącego roku zapowiedzieli zmiany w Megapanelu.

INTERNET EXPLORER A FIREFOX - WZROST ZASIĘGU
To, co zapewne najbardziej interesuje właścicieli witryny internetowych, to metoda liczenia zasięgów serwisów i komunikatorów. Od maja stosowana jest usprawniona metoda liczenia, dzięki której wiele witryn zyska kilkunastoprocentowy wzrost zasięgu w stosunku do wyników, jakie zostałyby uzyskane przy użyciu dotychczasowej metody - poinformowali dziś wieczorem przedstawiciele firm Polskie Badania Internetu oraz Gemius SA.

Zmiana ta jest związana z coraz większym udziałem - poza przeglądarką Internet Explorer - innych przeglądarek w aktywności użytkowników (np. Firefoksa, który według Ranking.pl jest od kilku miesięcy dominującą przeglądarką w polskiej sieci WWW) oraz z odmiennym sposobem interakcji przeglądarek z aplikacjami internetowymi - wyjaśniają twórcy badania. Czynniki te mają wpływ na algorytm Estimated Cookies, z którego wyliczany jest wskaźnik Real Users (użytkowników realnych).

Przedstawiciele PBI i Gemiusa tłumaczą, że zmiana sposobu liczenia polega na wyeliminowaniu z procesu liczenia zasięgów witryn plików cookie, które zostały zarejestrowane jedynie na węzłach aplikacji internetowych (np. komunikatorów) i nie pojawiły się na żadnej z witryn internetowych objętych audytem site-centric.

NOWY UKŁAD PREZENTACJI MEGAPANELU
Ponadto wraz z majowymi wynikami Megapanelu użytkownikom zostaną zaprezentowane dane w nowym układzie. Dotychczas witryny, ujęte w badaniu, prezentowane były w dwóch zestawieniach nazywanych drzewkiem mediów oraz drzewkiem tematyczno-funkcjonalnym. W miejsce zawierającego rozbudowane zestawienie witryn drzewka mediów zostanie wprowadzone przejrzyste płaskie drzewko. Znacznie rozbudowano również drzewko tematyczno-funkcjonalne, prezentujące witryny w podziale na kategorie tematyczne.

Jak czytamy w komunikacie, dla odbiorców badania wprowadzane zmiany oznaczają w praktyce znaczną poprawę funkcjonalności poprzez m.in:

  • możliwość sprawdzania oglądalności każdej domeny internetowej oddzielnie, tworzenia rankingów po domenach  w każdej kategorii tematycznej oraz ogólnego rankingu domen internetowych,

  • możliwość wykonywania rankingów w drzewku tematyczno-funkcjonalnym w wersji ogólnej w oparciu o nowe kategorie np. e-commerce, co odpowiada na potrzeby zgłaszane przez klientów,

  • możliwość korzystania z drzewka tematyczno-funkcjonalnego nie tylko w wersji ogólnej (1 poziom kategoryzacji), ale i w wersji szczegółowej (3 poziomy kategoryzacji).

Megapanel - drzewko
fot. - Megapanel - drzewko
Nowy układ kategorii w tych drzewkach uwzględniać będzie rozwój internetu w ostatnich latach oraz najnowsze trendy i zjawiska występujące na rynku internetowym. Każda z kategorii w obu wersjach drzewka tematyczno-funkcjonalnego będzie zawierać pełen ranking witryn i serwisów, uwzględniając zarówno serwisy stanowiące część większych witryn np. portali internetowych, jak i samodzielne witryny.

Opisane zmiany są pierwszymi z serii zapowiadanych przez Gemius i PBI. W kolejnym etapie w badaniu pojawią się dwa nowe wskaźniki Affinity Index dla populacji oraz Zasięg w populacji, pozwalające - według Gemiusa i PBI - w sposób jeszcze bardziej precyzyjny określić potencjał reklamowy witryn internetowych. Ostateczny kształt przedstawiania danych będzie jeszcze przedmiotem konsultacji rynkowych z wydawcami, reklamodawcami i domami mediowymi.

Na stronach PBI znajdziecie dokument (PDF) szczegółowo opisujący wspomniane wyżej modyfikacje:

http://pbi.org.pl


Źródło: Gemius, PBI


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag statystykitag PBItag Megapaneltag Gemiustag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.