Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

McAfee: Więcej zagrożeń, mniejsze nakłady na bezpieczeństwo

14-10-2010, 17:48

40% firm średniej wielkości padło w ubiegłym roku ofiarą naruszenia bezpieczeństwa danych, a 75% uważa, że poważny wyciek danych mógłby spowodować załamanie ich działalności biznesowej - wynika z nowo udostępnionego raportu firmy McAfee pt. „The Security Paradox” („Paradoks bezpieczeństwa”).

W tegorocznym, trzecim już z kolei, raporcie „The Security Paradox” porównano m.in. koszty działań prewencyjnych z kosztami działań interwencyjnych, poddano analizie podejście firm średniej wielkości do bezpieczeństwa informatycznego oraz zestawiono jej wyniki z rzeczywistym stanem bezpieczeństwa.

Ponad 83% respondentów przyznało się do obaw, że ich firmy mogłyby stać się celem zamierzonego ataku, a 51% firm już zostało zaatakowanych. W 16% firm, które stały się ofiarami ataku odtworzenie danych zajęło ponad tydzień. Najpoważniejszą konsekwencją tych ataków była wyciek danych. Inne wnioski z badania:

  • 33% firm średniej wielkości musiało sprostać wielokrotnym incydentom naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. W 55% tych przypadków analiza i naprawa sytuacji zajęły nawet 5 godzin.
  • 58% respondentów z całego świata poświęca niecałe 3 godziny tygodniowo na ocenę i analizę bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej. W poprzednim roku wskaźnik ten wynosił 65%.
  • 5% przedstawicieli badanych firm potwierdziło wyciek danych, co kosztowało je ponad 25 tys. dolarów. 25% tych firm pochodziło z Chin, 14% z Francji, a 11% z Indii.
  • 47% wszystkich odnotowanych przypadków utraty własności intelektualnej miało miejsce w firmach średniej wielkości z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

- Lawinowy wzrost liczby oraz poziomu zaawansowania szkodliwych programów wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie firm średniej wielkości, które usiłują się rozwijać w warunkach silnej konkurencji i powolnego wychodzenia gospodarki z kryzysu. W efekcie, choć liczba zagrożeń nieustannie rośnie, paradoksalnie mamy do czynienia ze spadkiem nakładów na ich zwalczanie - komentuje Alex Thurber, wiceprezes firmy McAfee ds. współpracy z partnerami handlowymi.

>> Czytaj także: Co tydzień przybywa 57 tys. złośliwych stron internetowych

Raport „The Security Paradox” powstał na zlecenie firmy McAfee na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Bloor Research. Ankietą objęto ponad 1100 respondentów odpowiedzialnych za infrastrukturę informatyczną, zarządzanie nadzorem, ryzykiem i zgodnością z przepisami lub za sprawowanie ogólnej pieczy nad tymi obszarami. W badaniu brały udział firmy zatrudniające od 51 do 1000 pracowników z Australii, Brazylii, Chin, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pełny raport dostępny jest na stronie McAfee (format PDF, jęz. angielski).

>> Czytaj także: Serwisy społecznościowe są zagrożeniem dla amerykańskich firm


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: McAfee