Mata edukacyjna dla dzieci - zalety

05-01-2021, 13:28

W pierwszych miesiącach życia niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia jest jak najdłuższe przebywanie na stabilnym, prostym podłożu. Odpowiednim miejscem może być więc kojec, łóżeczko czy wózek, ale idealnym rozwiązaniem okazuje się mata edukacyjna dla dzieci. Zapewnia bowiem więcej funkcjonalności niż tylko miejsce do leżenia i zabawy. Co sprawia, że jest wyjątkowa i warto na nią postawić? Przedstawiamy jej najważniejsze zalety.

mata edukacyjna dla dzieci

Od pierwszych dni życia

Podstawowym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego ułożenia ciała niemowlaka - mata edukacyjna dla dzieci jest więc płaska, a jednocześnie wygodna i dająca poczucie bezpieczeństwa. Niewątpliwie należy docenić to, że można stosować ją od pierwszej doby życia maluszka przez nawet kilkanaście kolejnych miesięcy. Pierwszym podstawowym kryterium wyboru powinny być kolory - najlepiej postawić na kontrastujące ze sobą barwy, jak np. w serii Magiczna Kraina od Tiny Love. Istotne są również materiały o różnych fakturach, rodzaje przywieszek czy wydawanych przez nie dźwięków. Wybierając odpowiedni model dla dziecka, zwróć również uwagę na dodatkowe elementy - lusterka, grzechotki czy szeleszczące dodatki, które skutecznie stymulują zmysły maluszka.

Warto zauważyć, że mata edukacyjna dla dzieci nie jest przeznaczona wyłącznie dla noworodków. Także starsze niemowlaki chętnie z niej korzystają, ćwicząc motorykę dużą i ruchy precyzyjne. W późniejszym okresie sprawdza się także w podróży, zapewniając dziecku znajomy fragment przestrzeni w obcym miejscu, tym samym znacząco zmniejszając odczuwanie przez niego stresu. Nowoczesne modele są lekkie i proste do złożenia, dzięki czemu bez trudu można je przewozić. Producenci stawiają również na praktyczne materiały, które umożliwiają pranie ich w pralce. Okazuje się, że mata edukacyjna dla dzieci jest bardzo dobra dla rozwoju maluszka i wygodna w użytkowaniu dla rodzica.

Mata edukacyjna dla dzieci - dlaczego warto ją mieć?

mata edukacyjna

Jak wspominaliśmy, mata edukacyjna dla dzieci jest specjalną zabawką przeznaczoną dla noworodków od pierwszego dnia życia. Nowoczesne modele stymulują wzrok i inne zmysły, pozwalają ćwiczyć ruchy precyzyjne i uczą kontroli nad własnymi rękami. Przede wszystkim natomiast stają się naprawdę bezpieczną przestrzenią do zabawy. Choć rodzic nigdy nie może tracić maleństwa z zasięgu wzroku, może odłożyć je na matę i opowiadać mu o wiszących zabawkach, tym samym rozwijając jego język i zdolności komunikacyjne.

Istotnym z punktu widzenia plusem posiadania maty edukacyjnej jest zapewnienie dziecku bezpiecznej przestrzeni do swobodnego ćwiczenia ruchów całego ciała. To właśnie na niej niemowlaki ćwiczą pierwsze obroty, a dzięki dodatkowym elementom spędzają coraz więcej czasu w odpowiedniej dla prawidłowego rozwoju pozycji na brzuszku. Pobudzenie ciekawości sprzyja również podejmowaniu pierwszych prób przemieszczania się.

Edukacyjna mata Tiny Love sprzyja także ćwiczeniu pierwszych ruchów precyzyjnych. Warto bowiem zauważyć, że w pierwszych tygodniach życia człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, że może sterować rękami, a wszelkie wykonywane nimi gesty są nieświadome. Zabawki umieszczone po różnych stronach maty sprawiają, że maluch zaczyna wyciągnąć w ich stronę rączki, a w późniejszym okresie uczy się również chwytać.

To jeszcze nie wszystkie walory edukacyjne maty dla dzieci. Warto bowiem podkreślić, że wpływa ona również korzystnie na rozwój poznawczy maluszka. To pierwsze miejsce, w którym może w kontrolowanych warunkach poznawać zasadę przyczyna-skutek. Jej znajomość przydaje się na dalszych etapach rozwoju i edukacji.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag nolstag mata edukacyjnatag dzieci
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: