Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Masz telefon z Androidem co najmniej 6.0? Możesz korzystać z e-recept w telefonie

16-09-2019, 13:31

Jeśli jesteś obywatelem korzystającym z telefonu z Androidem, możesz w aplikacji mObywatel zobaczyć swoje e-recepty i zrealizować je w aptece. Wersja dla telefonów z iOS jest w przygotowaniu.

mObywatel to - w uproszczeniu - cyfrowe kopie dokumentów w telefonie. mTożsamość to kopia dowodu osobistego. Dostępne są też takie usługi jak:

  • mLegitymacja - uczniowie danej szkoły mogą z niej skorzystać, jeśli szkoła zgłosi się przez odpowiedni formularz do Ministerstwa Cyfryzacji;
  • mLegitymacja studencka (trwa pilotaż);
  • e-recepta (nowość).

Trzy ostatnie usługi, w tym świeżo ogłoszona e-recepta, dostępne są na razie tylko dla telefonów z Androidem. Prace nad ich wdrożeniem dla telefonów z systemem Android trwają.

mObywatel - skąd wziąć

 Aby zainstalować aplikację i potem z niej korzystać, trzeba mieć:

  • telefon z systemem Android 6.0 lub nowszym albo iOS 11.0.3 (minimalny model telefonu - iPhone 5s) lub nowszej, wyposażony w aparat foto i Bluetooth. Uwaga, obecnie;
  • ważny dowód osobisty. Nie można korzystać z mTożsamości, jeśli zwykły dowód jest nieważny — na przykład został zastrzeżony.

Zobacz, jak zacząć korzystanie z mObywatela.

Z telefonem do apteki

Osoby, które już mają aplikację mObywatel w telefonie z systemem operacyjnym Android co najmniej 6.0, znajdą w niej kartę eRecepta. Widać w niej wszystkie wystawione e-recepty. E-recepta w telefonie jest pełnoprawną receptą. Żeby ją zrealizować trzeba:

  • pokazać ekran z QR kodem lub
  • podać PESEL  osoby, na którą wystawiona jest recepta oraz kod spod e-recepty.

Co jeszcze z telefonem?

mTożsamość (kopia dowodu osobistego) nie zastępuje dowodu, ale może być użyta zamiast niego podczas kontroli biletów kupionych przez internet w pociągach spółki PKP Intercity oraz do odbioru listu poleconego w placówkach Poczty Polskiej.


Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima