Potwierdzenie tożsamości w PKP Intercity? Wystarczy aplikacja mObywatel

23-07-2019, 19:31

Kolejna odsłona przydatności mDokumentów. "Dowodu w komórce" można już użyć nie tylko na poczcie przy odbieraniu listu polecanego. Teraz spełni rolę tradycyjnego dowodu w PKP Intercity.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


mTożsamość (kopia dowodu osobistego w komórce) nie jest dowodem osobistym ani go nie zastępuje. Jednak w pewnych przypadkach może posłużyć do potwierdzania tożsamości. Wśród takich przypadków Ministerstwo Cyfryzacji wymienia m.in. recepcje, zakładanie kart lojalnościowych, hotele, wypożyczalnie sprzętu sportowego czy wejście na basen lub siłownię.

Od 23 lipca 2019 roku pojawiła się kolejna możliwość stosowania mDokumentów. Można z nich skorzystać na pokładzie pociągu Intercity. Nie trzeba już mieć fizycznego dowodu osobistego, by potwierdzi swoją tożsamość, czego oczekuje się od pasażerów przy zakupie biletów przez internet.

Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi w wyświetlonej na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady będą obowiązywać przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni – informują w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury.

Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Jeśli akurat go ze sobą nie mamy, a okaże się potrzebny, wtedy przyda się aplikacja mObywatel – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji. – Dzięki aplikacji zawsze i wszędzie mamy więc dostęp do odzwierciedlenia wszystkich danych z naszego dowodu osobistego.

Sprawdź, jak zacząć korzystanie z mDokumentów - krok po kroku!Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.